Článek
„Rychlá a levná diagnóza chřipky, významný a především velmi praktický objev brněnských expertů z Mendelovy univerzity a Středoevropského technologického institutu CEITEC ocení hlavně praktičtí lékaři,“ sdělil vedoucí vědeckého týmu René Kizek.
„Lékař hned zjistí, zda má pacient virové, nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit antibiotika,“ dodal. Tajemství objevu spočívá ve filtračním papíru s kvantovými tečkami, tedy uměle vyrobenými nanočásticemi ze sulfidu kademnatého, které pod ultrafialovým zářením svítí.
Jak vysvětlil Pavel Kopel z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity, když se kvantové tečky setkají se vzorkem obsahujícím virus chřipky, rozzáří se mnohem jasněji. Celý proces trvá několik minut, zatímco současná laboratorní diagnostika je zdlouhavá a dražší, určení typu viru trvá několik dní a probíhá ve speciálních laboratořích.
„Po celou tu dobu by měl být pacient uzavřený v karanténě. S použitím naší metody by to nebylo nutné,“ doplnil Vojtěch Adam, člen vědeckého týmu. Metodu budou lékaři využívat hlavně v době chřipkové pandemie. Diagnostikovat by se mohli i lidé sami, testovací sady by se prodávaly v lékárnách i v hypermarketech. Vědci nyní žádají o patent svého vynálezu.