Článek
Organismus pacientů trpících sennou rýmou nebo alergickým astmatem přehnaně reaguje na nějakou látku. Lidé mohou být alergičtí na stromy či trávy, dokonce i byliny dokážou vyvolat u někoho silnou alergickou reakci.
Například pětinu případů senné rýmy má na svědomí pyl z břízy. Problémy způsobují také kaštan, olše či vrba. Devět z deseti alergiků reaguje na travní pyly. Vysoce alergenní je i plevel ambrozie peřenolistá, která byla do Evropy zavlečena z severoamerického kontinentu.
U pacienta se sennou rýmou se vyvine protilátka, která reaguje na pyl, a spolu s alergenem putuje do takzvané žírné buňky umístěné ve sliznici v nose a ústech. Společně žírnou buňku aktivují a ta okamžitě začne uvolňovat histamin, který rozšíří krevní cévy. To má za následek zčervenání a zvlhčení sliznic a následně vede ke kýchání a kašlání.
Pomáhá výtažek z borovice Pinus pinaster
Uvolňování histaminu lze omezit výtažkem borovice Pinus pinaster. Tato látka však dokáže také ovlivnit i dlouhodobé reakce na alergeny způsobené leukotrieny, které se projeví zpravidla až za několik hodin a jsou odpovědné za zúžení dýchacích cest, vylučování hlenu, kýchání a kašlání.
Výtažek z kůry borovice, který je součástí jednoho z potravinových doplňků, nemůže astmatikům nahradit léky, ale bylo například prokázáno, že u astmatických dětí zlepšuje dýchání a může snížit dávku léků.