Článek
Bakterie a mikroby se díky vlhkému prostředí koupelen usazují na veškerém vybavení, a to včetně kartáčků na zuby. Nebezpečí infekce pak hrozí ještě mnohem více v koupelnách se záchodem. Při splachování záchodu se totiž do vzduchu dostává řada bakterií, které usedají po celé místnosti, včetně zubního kartáčku.
Podle vědců takto zvířené bakterie mohou vzduchem letět i více jak šest stop (cca 183 cm). Přitom většina lidí má svůj zubní kartáček uložený v kratší vzdálenosti od záchodové mísy, uvedl server Telegraph. Výzkumy pak prokázaly, že se v jednom takovém kartáčku může vyskytovat až 100 miliónů bakterií, a to včetně velmi nebezpečných stafylokoků, streptokoků, E. coli či parazitické kvasinky Candida.
Rizika nákazy jsou tak velmi vysoká, a to zvlášť v dutině ústní, kde dochází velmi často k nejrůznějším oděrkám či krvácení dásní.
Jak udržet kartáček v čistotě
Kartáček je nutné buď častěji měnit, či alespoň uchovávat ve speciálním pouzdře a neponechávat na umyvadle, jak je v mnoha domácnostech zvykem. Výborným pomocníkem pak může být i speciální dezinfekční box pro všechny typy zubních kartáčků včetně elektrických, který ničí DNA bakterií a mikrobů.
"UV-C světlo ničí 99,9 % virů, bakterií a biologických nečistot. Proniká k membránám virů, bakterií, plísní a roztočů, kde napadá jejich DNA, a zabrání tak možnosti jejich šíření. UVC světlo ničí také viry chřipky, stafylokoky i bakterie E. coli," vysvětluje Dana Rysová, Marketing Manager společnosti RobZone.