Článek
Reálné, avšak nepojízdné vozidlo má sloužit jako trenažér při rehabilitacích pacientů.
„Využijeme jej jak u pacientů po operacích kyčelního či kolenního kloubu, tak u klientů se sníženou mobilitou či u lehčích stavů příslušných neurologických diagnóz, a to k praktickému nácviku nastupování do vozu i k vystupování,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Řípa.
„Pacienti se pod odborným dohledem naučí, jak i s aktuální indispozicí mohou používat automobil, který jim usnadní nezbytné návštěvy zdravotnických zařízení,“ dodal Řípa.
Celé auto se ale k rehabilitačnímu oddělení nedá přesunout. Nyní je tedy v rukou techniků, kteří vůz ořežou tak, aby zbyla kompletně vybavená kabina. Ta se nainstaluje v odpovídající výšce do prostor nemocnice. Trenažér by mělo využívat devadesát procent pacientů z lůžkového oddělení rehabilitace, což je dvacet až třicet lidí denně.
Zdravotníci mladoboleslavské nemocnice loni provedli 457 operací kyčelního kloubu a 424 operací kolenního kloubu. Kromě pacientů po operacích kloubů bude trenažér sloužit lidem po úrazech nebo operacích páteře a dolních končetin, kteří se dlouhodobě potýkají s omezením pohybu.
„Odborný zdravotnický personál může pacienty naučit usednutí do vozu, a pokud zdravotní stav umožňuje bezpečné řízení vozidla, tak i za volant,“ doplnil Řípa, podle něhož je důležité, aby si lidé zachovali schopnost postarat se sami o sebe a třeba se vrátili díky řízení vozu i do práce.
S nápadem inspirovaným v zahraničí podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové přišel jeden ze zdejších lékařů.