Článek
Pilulkou Postinorem lze zabránit otěhotnění, pokud nebyla při sexuálním styku použita žádná metoda antikoncepce, nebo v případech, kdy selhala. Jednu ze dvou pilulek v balení je ale třeba vzít do 72 hodin, tedy tří dnů po nechráněné souloži, druhý prášek potom 12 až 16 hodin po prvním.
Právě kvůli tomu, že pilulku je vhodné užít co nejdříve, doporučují někteří gynekologové, aby ji ženy mohly mít doma, nebo si ji mohly rychle koupit, uvedla Prima. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale má pochybnosti o tom, zda je vhodné prodej pilulky takto uvolnit.
Jen pro registrované starší 16 let, navrhuje ministerstvo
Ministerstvo zdravotnictví proto nyní podle Primy chystá kompromisní návrh. Pilulka by podle něj byla v lékárně k dostání bez receptu, zájemkyně či zájemce by ale musel prokázat, že je mu více než 16 let. Lékárník by jej také mohl zapsat do registru. Úprava má být součástí novely, kterou chce ministersvo poslat do sněmovny na podzim.
Postinor nezpůsobuje potrat. Podle toho, v které fázi menstruačního cyklu si jej žena vezme, zabrání buď ovulaci, splynutí vajíčka a spermie, nebo zahnízdění vajíčka v děloze. Pokud jej žena užije do hodiny po styku, nemusí už brát druhý prášek v balení. Není ale vhodné nouzovou antikoncepci brát častěji než dvakrát měsíčně kvůli změnám menstruačního cyklu. Ve většině evropských zemí je lék podle Primy volně prodejný.