Článek
Tuková tkáň jako zásobárna energie měla smysl dříve, dnes už většina lidí nehladoví. Tuk vytváří řadu molekul, které poškozují stěny cév a podporují tvorbu sraženin. Hubnutí množství těchto molekul prokazatelně snižuje, a klesá tak i riziko kornatění tepen.
V poslední době se prokázalo, že buňka, která je součástí bílých krvinek (monocyt), průchodem tukovou tkání mění své základní vlastnosti, a stane se tak mnohem náchylnější k poškozování stěny cév. Může tak způsobovat vznik aterosklerózy. Ateroskleróza je choroba, která způsobuje srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Na tato onemocnění umírá více než polovina lidí.
"Když rozumným způsobem snížíme nadměrné množství tuku, tak všechny negativní vlivy včetně zvýšení krevního tlaku, sklonu k cukrovce a zvýšené pravděpodobnosti infarktu nebo mozkové mrtvice snížíme," vysvětluje Poledne.
Stárnout se dá bez tloustnutí
Podle profesora ani neplatí, že když člověk stárne, musí nutně tloustnout. Přesto své tloustnutí mnoho lidí přičítá právě věku.
Ze studie z IKEMu však vyplynulo, že i ženy po přechodu, které se potýkaly se skokovým nárůstem hmotnosti, mohou svůj stav velmi snadno zvrátit změnou životního stylu.
Studie zahrnovala desetitýdenní dietu a třikrát týdně hodinu cvičení. Ženy zhubly v průměru o 4,5 kilogramu, většina z toho byl čistý tuk. Poklesla jim hladina "zlého" LDL cholesterolu i krevního cukru. Ženy po přechodu reagovaly na změnu životního stylu výrazněji a hubly úspěšněji než ženy před menopauzou.
Odborníci doporučují chodit pěšky, rekreačně sportovat, jíst pestrou a pravidelnou stravu, živočišné tuky nahradit rostlinnými a hlídat si tělesnou hmotnost.