Článek
Zatímco menopauza u žen nastává naráz a k poklesu hormonální hladiny dochází v relativně krátké době, u andropauzy neboli mužského přechodu je proces postupný a trvá i několik let.
Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 lety a průběh se liší v závislosti na mnoha faktorech. Pokles hormonů může být například urychlen špatným životním stylem – stresem, alkoholem, nízkou fyzickou aktivitou, obezitou a chronickými nemocemi, jako jsou cukrovka, ateroskleróza, onemocnění jater a ledvin nebo benigní hyperplazie prostaty.
Zvětšené bříško, méně svalů, řídnoucí vlasy a vrásky
„Kvůli nízké hladině testosteronu vázne svalová regenerace a novotvorba svalové hmoty, někdy jí dokonce ubývá, což vede k tomu, že mohou muži více nabírat na váze. Svalová tkáň totiž jako jediná v těle aktivně spaluje kalorie. Jestliže muž s poklesem testosteronu adekvátně nesníží svůj energetický příjem, jednoduše začne tloustnout, typicky v oblasti břicha,“ vysvětluje sexuolog Pavel Turčan.
Kvůli převaze estrogenů nad testosteronem se navíc začínají zvětšovat prsní žlázy, jde o takzvanou gynekomastii. Někteří muži si poté nechávají zvětšené žlázy chirurgicky odstranit.
„Muži by měli mít ale vždy na mysli, že za zvětšenými prsními žlázami mohou stát i další faktory, přičemž jedním z nich je i zhoubný nádor. Proto je dobré prsa vyšetřovat, a pokud si muž najde bulku, okamžitě navštívit lékaře,“ upozorňuje Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny Praha Emauzy.
Pokles testosteronu ale také může vést k řídnutí a pomalejšímu růstu vlasů, vousů a dalšího tělesného ochlupení. Přeměna testosteronu na jeho jednodušší formu zvanou dihydrotestosteron (DHT) negativně působí na vlasové folikuly a je jednou z příčin plešatění ve vyšším věku.
Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Docházet může i ke zvýšené lámavosti nehtů.
Nejčastější příznaky andropauzy |
---|
Úbytek svalové hmoty a přibývání tělesného tuku (zejména v oblasti břicha) |
Celková únava organismu, snížené sebevědomí a nadšení, zvýšená podrážděnost |
Problémy s pamětí a koncentrací |
Ztráta ochlupení |
Ztráta sexuálních funkcí a libida |
Problémy s prostatou a močením |
Pomůže změna životního stylu a kvalitní spánek
Symptomy mužského přechodu lze samozřejmě mírnit adekvátními opatřeními.
„Velmi podstatná může být změna životního stylu: přestat kouřit, být fyzicky aktivní, snížit nadváhu, omezit tučnou stravu a alkohol a dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny A, C, E a skupiny B i minerály, například magnesium, zinek, mangan a selen,“ doporučuje Pavel Turčan.
Velmi dobrou zbraní v boji s podobnými příznaky je také dostatek kvalitního spánku – naše tělo totiž testosteron v hojnější míře tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku.
Může se vám hodit na Zboží.cz: