Článek
Právě vzhled a odrůda jsou hlavním rozhodovacím kritériem při výběru jablek. V poslední době se ale lidé také začínají více zajímat o zemi původu. Po letech opět začali upřednostňovat česká jablka.
Z odrůd jsou nejoblíbenější Gala a Golden delicious, které se vyznačují sladkou chutí. Mezi další oblíbené odrůdy patří Jonagold.
Jídelníček překvapivě opouštějí kompoty a ani při pečení už jablka nevítězí. Pouze sedm procent lidí ovoce nejraději konzumuje v podobě sladkých dezertů nebo zavařované. Naopak čerstvé jablko si nejraději dopřeje 86 procent z nás. Dalších sedm procent lidí si oblíbilo smoothie.
Jablka jsou skvělým doplňkem jídelníčku
Jablka lze považovat za ideální svačinku pro děti i dospělé. Jejich velkou výhodou je, že zaženou hlad a tělo přitom obohatí o velmi výživné látky.
„Jablka jsou zajímavá i z hlediska medicíny a lidského zdraví. Obsahují vitamíny, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a vysoký podíl vody dle odrůdy, u některých odrůd dokonce až 91 %. Evropská medicína zařazuje jablka mezi vůbec nejzdravější ovoce na našem talíři,“ upřesňuje RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu a spolupracovník programu Zdravá 5 Nadačního fondu Albert.
Podle jisté vědecké studie mohou jablka i za snížení hladiny špatného tzv. LDL cholesterolu. Ženám, které jedly 75 g sušených jablek denně (což odpovídá 4–5 čerstvým jablkům) po dobu šesti měsíců, se hladina tohoto zlého cholesterolu snížila téměř o čtvrtinu. Navíc se podle vědců u nich snížily i hladiny dalších látek souvisejících s onemocněním srdce a s mozkovou mrtvicí. Naopak hladina zdravého HDL cholesterolu se o 4 % zvýšila.
Za snížení cholesterolu podle vědců z Floridské státní univerzity mohou především antioxidanty a pektin (polysacharid), který zvyšuje hustotu obsahu střev a tím zabraňuje vstřebávání cholesterolu z potravy. Za hubnutí pak mohou především sloučeniny, jež snižují chuť k jídlu.