Článek
Důvodů, proč emoční závislost na partnerovi vzniká, je více. Základem všeho je však způsob rozdílného zpracování emocí, který mezi oběma pohlavími je. „Ženy, přesto že v oblasti práce a kariéry velmi rychle dohánějí své protějšky, jsou soběstačné a úspěšné, pokulhávají za muži v jednom podstatném. A tím je zpracování emocí.
Tím se z žen stávají rozdvojené osobnosti, které jsou ve společnosti a na veřejnosti usměvavé, příjemné a uznávané, sotva se však za nimi zavřou dveře bytu, jsou citlivé, žárlivé a podezíravé. Zatímco mezi lidmi se žena řídí jazykem logiky, a přesto že se sama přesvědčuje o tom, že bude jednat racionálně, v komunikaci s partnerem to nezvládá a mluví jazykem silných emocí,“ vysvětluje psycholožka Lenka Černá ze serveru mujvztah.cz.
Žena dvou tváří
Ruku v ruce s proměnou myšlení pak jde i proměna chování. Zatímco mezi kolegy a kamarády je žena veselá, usměvavá a sebevědomá holka, v soukromí se promění v plačící a emočně závislou osobu.
Projevy emoční závislosti jsou různé, vždy ale souvisejí s nedostatkem vlastních zájmů, nedůvěrou k partnerovi, s tím, že si žena sama nevěří a obává se toho, že si muž najde jinou.
Takto závislá žena pak neustále kontroluje svého muže, hlídá jeho telefonáty, pracovní rozvrh i to, s kým a jak často se stýká, snaží se s mužem manipulovat a citově ho vydírat. Všechny tyto snahy vedou k jedinému, žena chce najít jistotu, že je pro muže hlavním životním zájmem a chce ho mít skutečně jen pro sebe.
„Emoční závislost by se dala svým průběhem a intenzitou přirovnat k závislosti na tabáku, alkoholu či drogách. Člověka omezuje, spoutává a negativně mu ovlivňuje život. Zásadní znak závislosti na druhém je nespokojenost se svým vlastním životem, kterou se žena rozhodne řešit tak, že se muž stane její hlavní životní náplní.
Z praxe znám celou řadu případů, kdy závislost mohla za rozchod páru proto, že muž jednoduše nemohl dál snášet věčné podezírání, obviňování, výčitky a žárlivé útoky ze strany své partnerky,“ vysvětluje odbornice.
V lepším případě se emočně závislá žena začne zcela podřizovat svému protějšku. Místo toho, aby se věnovala svým zájmům a koníčkům, otrocky sdílí zájmy svého muže, přesto že jsou naprosto odlišné od toho, co by si ona sama přála.
„Velká většina žen během soužití se svým partnerem začne opouštět své přátele a koníčky a začne přebírat kamarády a zájmy svého muže. Často jde o zcela spontánní jev, který je postupný a nenápadný. Vyústit však může ve velkou komplikaci. Tím, že se muž dostává do stále intenzivnější pozornosti své partnerky dochází k neustálému prohlubování emoční závislosti a stále se prohlubují partnerské potíže,“ dodává Lenka Černá.
Velkým problémem je i okamžik, kdy se muž rozhodne přestat snášet své útrapy a odejde od partnerky. „V tuto chvíli žena zcela propadá pocitům beznaděje a často se uchyluje k různým formám citového vydírání. Se svým smutkem a pocity navíc zůstává sama, neboť nemá své vlastní přátele,“ dodává psycholožka.
Jak z toho ven
Existuje mnoho způsobů, jak se žena může vyhnout vzniku emoční závislosti. Prvním předpokladem je dostatek zájmů. „Nejčastější známkou emoční závislosti je absence vlastní náplně volného času a blízkých přátel.
Pokud tedy žena nechce být závislá, měla by si pěstovat své zájmy a měla by si najít čas na to, aby se mohla věnovat sama sobě. Neměla by opouštět své kamarády a známé. Ba naopak, měla by se účastnit všech aktivit a akcí, které měla ráda v minulosti. Dobrým řešením je i návštěva různých kurzů, které nejen že vyplní čas, ale ještě umožní navázání nových přátelství. kromě toho ženě pomohou i s vlastní realizací,“ doporučuje Lenka Černá.
Jaké ženy se stávají citově závislými |
---|
ženy nespokojené se svým životem |
ženy, které nenašly možnost své realizace |
ženy, jež nemají uspokojivý citový život |
ženy trpitelky, toužící po mužově uznání |
ženy s nedostatkem vlastních zájmů |