Článek
1. Hormonální antikoncepce
Studie publikovaná v časopise Journal of Sex Medicine zjistila, že jakýkoli druh hormonální antikoncepce (pilulky, nitroděložní tělíska nebo implantáty) může potlačit libido. V některých případech i trvale negativně ovlivnit hladinu testosteronu neboli hormonu, který působí na naše libido a to i poté, když antikoncepci vysadíme.
2. Nízká hladina testosteronu
Nedostatek testosteronu je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k nízké sexuální schopnosti u mužů. Pokud máte dlouhodobě pocit, že nemáte na sex náladu, poraďte se se svým lékařem, který hladinu hormonu zkontroluje a případně nabídne různé možnosti řešení.
3. Léky
Antidepresiva, léky tlumící bolest či ty na snižování krevního tlaku a mnohé další mohou také negativně ovlivňovat sexuální apetit. Přečtěte si proto pečlivě příbalové letáky u všech léků, které pravidelně užíváte a možná v nich najdete odpověď na svůj problém. V žádném případě ale nepřestávejte užívat předepsané léky, aniž byste to s lékařem prokonzultovali.
4. Duševní zdraví
Podle Huffington Post jsou některé duševní choroby, jako je deprese a úzkost nebo trauma, známé pro své vedlejší účinky v podobě odmítání sexu a nedostatku zájmu o intimní život. V případě, že váš duševní stav ovlivňuje váš sexuální život, je vhodné se poradit s terapeutem, který vám může pomoci.
5. Fyzická zdatnost
Fyzická zdatnost jde se sexuálním životem ruku v ruce. Neznamená to ale, že musíte hned trénovat na maraton. I lehčí, nicméně pravidelné cvičení dokáže nastartovat vaše libido a dodat sexuálnímu životu na intenzitě, potvrdily nejnovější studie.
6. Nedostatek železa
Výzkum publikovaný v časopise Journal of Sexual Medicine ukázal, že nízká hladina železa může u žen způsobovat úzkost, která následně vede ke snížení sexuální funkce. Ujistěte se proto, že je váš jídelníček bohatý na železo a případně ho vhodně doplňte.
Může se vám hodit na Seznamu: