Článek
Švédský model, jímž se inspirovalo i Finsko a zvažuje se také v Norsku a Francii, vychází z myšlenky morální zavrženíhodnosti koupě služeb, které prodejné ženy poskytují. Nabízet sex lze tedy legálně, pokud za něj však zákazník zaplatí, kriminalizuje sám sebe. Vina je totiž podle zákona vždy na jeho straně.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Souhlasíte s tím, aby byli klienti penalizováni za využívání sexuálních služeb prostitutek? |
"Prostituce je vykořisťování lidí a my jsme to chtěli vyjádřit v zákoně," vysvětlil nedávno německému týdeníku Focus ministr spravedlnosti Thomas Bodström záměr zákonodárců. Legislativa měla podle statistik okamžitý účinek, během jednoho roku počet prostitutek "šlapajících chodník" klesl o 90procent.
Opačný názor
Linus Mörk, vedoucí denního útulku pro týrané ženy v Klaragardenu, jenž stojí jen pár desítek metrů od stockholmského hlavního nádraží, však hovoří zcela jinak.
"Na ulicích je nebezpečněji než kdy jindy. Muži, kteří si dnes dopřávají sex s prostitutkou někde v průjezdu nebo v autě, se zákonů ani možných postihů nebojí. Většinou jde o násilníky a ty do veřejného domu stejně nepustí," vysvětlil terapeut. "Celá scéna je teď zkrátka násilnější a celkově drsnější."