Hlavní obsah

Tři zásadní znaky, že jste v toxickém vztahu

Většina lidí má obecnou základní představu o tom, jak vypadají toxické vztahy. Jenže když se náhodou objeví poprvé v jejich vlastním životě, může být pro ně těžké rozeznat prvotní příznaky. Na co si dát pozor a kdy je nejvyšší čas takový vztah opustit?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Nespokojenost ve vztahu často začíná pocitem, že něco není takové, jaké by mohlo nebo mělo být. Nespokojenost se pak mění ve vztahový konflikt a boj o moc, čímž vzniká toxická situace.

Právě pocity neklidu nebo nejistoty jsou prvotními znaky těla i „vyšší síly“, že vztah není tak zdravý, jak se jeví. Proto se rozhodně vyplatí věnovat pozornost vlastnímu tělu a intuici – místo logice nebo sexuálním touhám, které nás mohou uvrhnout do toxických vztahů, vysvětluje na stránkách Transition Pathways poradce a kouč David Schroeder.

Jaké jsou tři základní ukazatele, které se objevují v toxických vztazích a při kterých je podle odborníka nejlepší ze vztahu co nejdříve odejít?

Snaha potěšit partnera a získat jeho lásku

Všímáte si stále častěji, že se snažíte získat partnerovu pozornost, přijetí či souhlas? Toto je běžný způsob, jak se učíme přijímat lásku – už v dětství se snažíme potěšit ostatní, abychom získali podobný typ „odměn“, tvrdí odborník.

Výsledkem je, že se postupem času stále více držíme jedné víry: „Když to pro tebe udělám, budeš mě milovat.“ Toto základní přesvědčení ale vede jen k tomu, abyste dělali věci pro ostatní na úkor vlastních potřeb.

Z dlouhodobého hlediska vede takové smýšlení k vytváření pokřivených hranic ve vztahu, které následně ukazují na vaši vlastní nejistotu, nízké sebevědomí a strach ze ztráty vztahu.

Snaha potěšit druhé před sebou samým není mezi lidmi rozhodně ojedinělý případ. Bohužel je to ale velmi vyčerpávající – fyzicky i emocionálně. Rovněž to často vede k tomu, že se můžete ve vlastním vztahu snadno ztratit – už třeba tím, že si uvědomíte, že svůj protějšek nemůžete potěšit natolik, jak by chtěl či přímo vyžadoval.

„Abyste se s tím vyrovnali, budete buď držet své emoce na uzdě, abyste předešli konfliktu, nebo se jednou neudržíte a něco řeknete, čímž konflikt nakonec stejně vyvoláte. A to nejen mezi vámi a partnerem, ale i svůj vlastní, vnitřní. Většinou to totiž navíc prohloubí negativní myšlenky o vaší osobě. Jak z toho ven? Pocity studu či obavy vás naplní dalšími negativními pocity, které vyústí v to, že se nakonec nejspíš za konflikt omluvíte, i když jeho základ a vznik nebyla vůbec vaše vina,“ popisuje odborník.

Cítíte se ve vztahu sami

Byli jste někdy dříve ve vztahu nebo v něm aktuálně jste, a přesto se i tak cítíte sami? Možná má váš protějšek spoustu práce, kvůli které tráví hodně času bez vás, nebo má koníčky, kterých se neúčastníte – dobrovolně nebo proto, že to nechce.

„Jenže láska znamená zahrnovat do věcí sebe i partnera. Pokud registrujete spíše více odloučení než spojení, asi v tom z jeho strany velká láska není,“ vysvětluje Schroeder a dodává, že je sice dobré mít i nějaké aktivity bez partnera, ale nesmí se z toho stát pravidlo vztahu. Pak je to totiž známkou toxicity.

Ztrácíte sami sebe

Jak již bylo řečeno výše, pokud se budete neustále snažit potěšit partnera, který je určitým způsobem sobecký a neprokazuje vám city stejně jako vy jemu, nejspíš se ve vztahu brzy ztratíte.

Začnete stále více obětovat vlastní svobodu a sebehodnotu, abyste udrželi vztah v chodu. Začnete pomalu „prodávat vlastní duši“, abyste ve vztahu mohli zůstat. Láskyplný vztah by vám ale naopak měl svobodu nabízet, ne vás o ni obírat.

„Pokud si všimnete některého z výše uvedených bodů, nejspíš jste v toxickém vztahu. V takovém nezůstávejte, ani když se bojíte. Je potřeba naučit se milovat sami sebe natolik, abyste se nebáli takový vztah opustit,“ uzavírá odborník.

Může se vám hodit na Firmy.cz. Manželské poradny, Psychologické poradny

Související témata:

Výběr článků

Načítám