Článek
Půvaby i sílu sexuálních zážitků objevují teprve postupně. Když udělají pozitivní zkušenosti s pohlavním stykem a vůbec se sexem, začnou ho považovat za důležitou součást svého partnerského života. Proto radíme manželům takových žen hlavně to, aby byli trpěliví. Dámy dosahují maxima svého erotického zájmu a sexuální aktivity často až po třicítce.
Zlomovým okamžikem se může stát i těhotenství a porod dítěte.
Zlomovým okamžikem, pokud jde o pohlavní styky, se může stát i těhotenství a porod dítěte. Naše společnost si velmi málo váží mateřství. Spousta mužů vnímá těhotenství a porod dítěte jako samozřejmost a bagatelizuje rizika i psychické stresy, které jsou s nimi spojené.
Péče o kojence a batolata po porodu se stane zátěží především pro matku. Muž plní spíš pomocnou a pečující roli. Poslední tři měsíce těhotenství a pak i čas kojení jsou obdobím, ve kterém se mění hormonální poměry v organismu ženy. To u ní zpravidla přitlumí sexuální vzrušivost a vůbec touhu po sexu.
Druhým obdobím zlomu je pro ženu ukončení menstruačního cyklu, tedy menopauza, někdy se také říká přechod. V tomto období u ní probíhají hormonální změny, které přirozeně oslabují její sexuální aktivitu. Na rozdíl od poporodních stavů a kojení jsou to změny trvalé povahy. Někdy proto bývá vhodné, aby lékař léčil ženu pomocí příslušných hormonů.
V životě je to někdy tak, že si žena lesbickou orientaci dlouho nepřipouští. Zapuzuje tyto myšlenky a snaží se žít tak jako většina ostatních.
Podstatně méně častou, zato však poměrně vydatnou příčinou nezájmu ženy o pohlavní styky s partnerem může být i její lesbická orientace. V životě je to někdy tak, že si ji žena dlouho nepřipouští. Zapuzuje tyto myšlenky a snaží se žít tak jako většina ostatních. Někdy však dojde k tomu, že přestane být schopná nebo ochotná předstírat svůj sexuální zájem. Pokud k tomu dojde až po delším soužití s mužem a mají spolu malé děti, je to samozřejmě problém.
Pomoc moderní medicíny?
Tam, kde je příčinou nízkého zájmu žen o partnerský sex nějaký faktor, který se dá ovlivnit, může pomoci moderní medicína.
Problém však často spočívá v tom, že se ženy na lékaře obracejí kvůli poklesu svého zájmu o pohlavní styky málokdy. V řadě případů to udělají až tehdy, když se jejich partnerský vztah nebo manželství ocitne v troskách.
Lidé se nás často ptají, jaká četnost pohlavních styků signalizuje krizi. Fungující pár by neměl mít delší přestávky mezi intimními styky než deset dní. Nižší frekvence způsobuje, že se z jejich života začne sex postupně vytrácet.