Článek
Existují souvislosti mezi sexem a emocemi. Sexuální pedagožka Varuna Srinivasanová se návaznosti jednoho na druhé věnuje dlouhodobě a vysvětluje, že právě sexuální úzkosti mohou mít vliv na sexuální zdraví. Pocity týkající se sexu jsou složité, jsou ale také jedinečné. To, co během sexu a nezřídka i po něm prožíváte vy, je diametrálně odlišné od toho, co cítí kamarádka, kolega.
Jednorázové úzkosti typu: nezapomněl jsem si nasadit kondom, co když otěhotním, zkusila bych anální sex, ale nevím, jak to říci, aby to nevyznělo trapně, mám ošklivé bradavky a on se na mě kvůli tomu vykašle, prožívá každý. Jen v jiném znění. A jsou normální. Tedy v případě, že vám problesknou hlavou a zase po sexu odezní. Pokud je máte v hlavě dlouhodobě a trápí vás i během běžné pracovní činnosti, mohou se stát vysilujícími.
Přetrvávající, opakující se a vtíravé myšlenky na konkrétní aspekty vašeho sexuálního života mohou být dokonce definitivní stopkou pro pravidelný sexuální život. Také mohou vést ke smutku, problému s výkonem, jako je erektilní dysfunkce, u žen se mohou projevovat pravidelnými příslovečnými bolestmi hlavy.
Odbornice vysvětluje pro server Alllure, že výše uvedené pocity se obecně označují jako sexuální úzkosti. I když to zní vědecky, nejde o skutečnou diagnózu, kterou byste získali u lékaře během konzultace. Úzkosti týkající se sexu jsou příznakem sexuální dysfunkce, širších duševních poruch nebo obsedantně kompulzivní poruchy.
Sexuální úzkost je odborný termín, který zastřešuje vše od sexuální frustrace po klinicky diagnostikovanou sexuální dysfunkci. Tento typ úzkosti je diagnostikován jako dysfunkce pouze v tom případě, kdy trvá déle než půl roku nebo během tří čtvrtin sexuálních zkušeností. V tomto okamžiku je dobré a vhodné dohodnout setkání se sexuálním terapeutem nebo sexuologem.
Úzkosti se projevují nejrůznějším způsobem. Tlakem na hrudi, bolestmi hlavy, pocením, zažívacími obtížemi. Případně pocitem strachu, že jako člověk jsem k ničemu, že mě nikdo nebude mít rád. Opačně také pocitem, že když budu souhlasit se sexem, stane se něco hrozného a přijdu o člověka, se kterým sex budu mít.
Úzkost ze sexuální výkonnosti nastává, když si je člověk vědom svého těla, jednání nebo přístupu k sexu. Právě toto hodnocení nakonec vede k problémům s dosažením a udržením erekce, problémy se vzrušivostí nebo orgasmem. Nejčastěji se jedná o otázky, které vám našeptává vaše hlava:
- Jsem v této poloze dost sexy?
- Trvá mi dlouho, než dosáhnu orgasmu?
- Nejsem příliš hlasitý?
- Vůbec nevím, co mám dělat…
Tyto otázky podle odborníků ničí psychiku lidí i kvůli sledování porna, které se stalo běžnou denní aktivitou. I když je porno v některých případech součástí sexuální výchovy, často nastavuje nerealistická očekávání ohledně lidského těla, sexuálních aktivit i potěšení.
Po sexuálním styku vás může dostihnout postkoitální dysforie. Jde o druh úzkosti, kdy se cítíte odpojeni od svého těla, jako by neodpovídalo genderové identitě. Odbornice vysvětluje, že stejným způsobem dochází k ženské funkční poruše, kdy člověk zažívá negativní emoce charakterizované pláčem, pocitem melancholie a ztráty po sexu. Vzácně se tato úzkost vyskytuje i u mužů.
Pokud se sexu vyhýbáte dlouhodobě, možná trpíte úzkostnou poruchou SAD, tedy poruchou sexuální touhy. Nemusí jít o vlastní klinickou diagnózu, lze ji připisovat traumatu, negativním asociacím spojeným se sexem v důsledku náboženského nebo společenského podmiňování. Zde je konzultace s odborníkem v oblasti psychologie i sexuologie nezbytná.
Strach z prvního milování
Mít před sexem s novým partnerem obavy je normální. Pokud přetrvávají, je načase si popovídat. Protřídit si myšlenky, pocity. A zabránit projekci představ do vlastního sexuálního života.
Mluvte o sexu, o tom, čeho se bojíte, a přestane to být takovým strašákem. Pokud se s obavami pere váš partner, vyjádřete mu plnou podporu. Potřebuje ji.