Článek
Nejde o tvrzení z nějaké kuriózní ankety obrázkových časopisů pro pány, nýbrž o součást seriózního projektu v novém odvětví ekonomiky, jež se zabývá spokojeností populace. Z makroekonomického pohledu se totiž považuje za prokázané, že čím je pracovní síla šťastnější, tím víc roste produktivita práce a klesají náklady na zdravotnictví.
Studii nazvanou Peníze, sex a štěstí, v níž jsou tato a jiná data uvedena, proto vydal americký státní Národní úřad pro ekonomický výzkum, tedy instituce, jež obvykle předpovídá pády a vzestupy světového hospodářství a jiné globální otřesy.
"Vliv sexuálního života na spokojenost je statisticky dobře podložený a velký," tvrdí autoři této publikace. I pro jejich studii většina z tisícovky respondentek totiž označila sex za zdroj největšího potěšení ve všedním životě.
Málo sexu v USA
"Nejpřekvapivější pro nás bylo, že peníze sex nekoupí," řekl jeden z autorů studie, profesor David Blanchflower z dartmouthské vysoké školy. "Bohatí lidé ho mají stejně mnoho nebo spíše stejně málo jako chudí."
Výzkum totiž ukázal, že pokud jde o pohlavní život Američanů, tamní sdělovací prostředky značně nadsazují. Průměrní Američané si užívají sexu dvakrát až třikrát měsíčně a jen každý desátý dospělý ve věku pod 40 let jej má čtyřikrát a víckrát týdně - což platí i pro gaye a lesbičky.
Určité rozdíly plynou z úrovně vzdělanosti. Muži s vysokoškolským diplomem pohlavně žijí poněkud méně často než ti méně učení. Nejčastěji střídají partnerky nezaměstnaní, větší radost z milování mají ateisté než křesťané.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Jak často máte pohlavní styk? |
Mýty o sexuálním životě Američanů zkoumal již dříve časopis Time a zjistil, že průměrná Američanka má v životě jen dva sexuální partnery, zatímco muži intimně poznají žen šest, a to včetně manželů a manželek.
"Optimální počet sexuálních partnerů za život, aby se dostavil největší pocit štěstí, je jeden," uzavírá však Blanchflower.