Hlavní obsah

Sedm běžných příznaků pohlavně přenosných chorob

Nezávazný sex a flirt k létu a dovoleným prostě patří, bohužel také časté následky těchto aktivit - pohlavně přenosné choroby. Přestože na většinu z nich dnes existuje účinná léčba, je zapotřebí s ní začít včas, jinak hrozí komplikace a doživotní následky. I z tohoto důvodu je dobré znát alespoň nejčastější příznaky, které na problém mohou upozornit.

Foto: Profimedia.cz

Riziko pohlavně přenosných chorob se nevyplácí podceňovat.

Článek

Většina pohlavně přenosných chorob se šíří během pohlavního styku prostřednictvím tělesných tekutin. K přenosu ale může dojít i kontaktem s infikovanou kůží, a to zejména v oblasti genitálií. Někdy může dojít k nákaze i sdílením osobních věcí, které přicházejí do styku s krví nakažených osob, jako např. u nitrožilní injekční jehly či u piercingu.

Dnes lékaři znají asi 25 pohlavně přenosných nemocí. Mezi nejběžnější patří:

  • HPV
  • Syfilis
  • Chlamydie
  • Kapavka
  • HIV/AIDS
  • Žloutenka typu B
  • Trichomoniáza
  • Genitální opar

Podívejte se s námi na nejčastější příznaky, které na pohlavně přenosnou nemoc mohou upozornit.

1. Neobvyklý výtok

Neobvyklý výtok z vaginy či penisu patří mezi nejčastější příznaky pohlavně přenosné choroby. U žen se může jednat o nazelenalý nebo nažloutlý výtok, jenž může i zapáchat. V takovém případě je dobré okamžitě zajít k lékaři a nechat se otestovat na uvedené choroby. Podle odborníků se může jednat o příznak kapavky nebo trichomoniázy.

U mužů může být nebezpečný jakýkoliv výtok kromě moči a výronu semene. U nich za tím nejčastěji stojí chlamydie nebo kapavka.

2. Vaginální krvácení

Vaginální krvácení mimo menstruaci může být způsobeno celou řadou gynekologických problémů (jde např. o myomy, děložní polypy či endometriózu), ale také chlamydiemi nebo kapavkou. Je proto dobré navštívit lékaře a do doby, dokud nebude stanoveno, o jaký problém se jedná, vyhnout se sexu.

3. Bolest při sexu

Některé pohlavně přenosné choroby mohou poškodit nebo dráždit genitální tkáně, což v takových situacích může způsobit nepohodlí a bolest.

4. Bolestivé močení

Dysurie neboli bolestivé močení, včetně pálení při močení, patří mezi častý příznak prochladnutí a zánětu močového měchýře. Může se ale jednat i o příznak pohlavně přenosné nemoci, jako je kapavka, herpes či chlamydie.

5. Bradavice

Za genitálními bradavicemi stojí lidské papilomaviry. Mohou se objevit v oblastech kolem vaginy nebo na špičce penisu, šourku či kolem řitního otvoru. Lidé by se neměli snažit sami tyto bradavice odstranit, vždy je zapotřebí vyhledat lékařskou péči.

6. Vředy a puchýře

Jakmile se v oblasti genitálií objeví vřídky nebo puchýře, je zapotřebí vyhledat lékaře. I v okamžiku, kdy se jedná o opruzeniny. Výskyt vředů nebo puchýřů v oblasti genitálií je upozorněním na možnou STD. V případě opruzenin je třeba dbát zvláštní opatrnosti v případě, že se na tkáni objevuje i chancroid neboli ulcus molle, měkký vřed. Může se jednat o primární infekci syfilis.

Pokud se syfilis v této fázi nezačne léčit, může se asi tři týdny poté objevit bolest a další příznaky sekundární a terciální syfilis.

7. Otok nebo svědění

Pohlavní choroba může stát i za nadměrným svěděním genitálií, konečníku či blízkého okolí. Někdy se v těchto oblastech může objevit i otok či bulka.

Mezi další příznaky mohou patřit:

  • bolesti břicha a svalů
  • vysoká frekvence močení
  • noční pocení
  • horečka a zimnice

Prevence by měla být naprostou samozřejmostí

Podceňovat pohlavně přenosné nemoci se nemusí vyplatit. I když dnes existuje i na tyto nemoci velmi účinná léčba, ne vždy se to obejde bez trvalých následků.

Používání kondomů a pečlivý a vědomý výběr partnerů by tak měly být samozřejmostí. Stejně tak, když už k nějaké nehodě či úletu dojde, je zapotřebí se zdržet dalšího sexu, dokud nebudete mít jistotu, že jste žádnou chorobu nechytli, a zabránit tak dalšímu šíření nemocí.

Související témata:
Bolest při močení
Výtok z pochvy
Genitální bradavice

Výběr článků

Načítám