Článek
Také někdy pociťujete nutkavou potřebu odvetné agrese? Vysvětlení je jednoduché – síla pomsty totiž pomáhá zmírnit vlastní bolest a cítit se lépe. Čím hůř se pak cítíte, o to více toužíte po pomstě a po tom, aby byla opravdu „sladká“.
I když ale po odplatě často prahnete z nejrůznějších důvodů, málokdy ji opravdu vykonáte. A když už tak učiníte, možná se chvíli poté cítíte naprosto skvěle, ale z dlouhodobějšího hlediska zrealizovaná pomsta přinese jen mnohem víc nepříjemných pocitů než těch příjemných, což prokázal i jeden z experimentů.
V rámci studie hráli účastníci hru, ve které dostali všichni na počátku stejnou sumu peněz za předpokladu, že spolupracovali – dokud je jedna osoba nepodfoukla. V tu chvíli tato osoba získala mnohem více peněz než ostatní.
Podvedení hráči dostali později šanci na odvetu – pokud se k ní odhodlali, všichni se zprvu cítili skvěle – po čase u nich ale nadšení opadalo a ve výsledku na konci hlásili mnohem horší pocity než na začátku experimentu. A nejspíš se tak budete cítit i vy, pokud někdy neodoláte a svůj čin pomsty dokonáte.
Anketa
Co tím ale získáte? Chvilkový pocit zadostiučinění? A je k životu opravdu potřeba? Odborníci radí se na to dívat trochu jinak. Možná pak pochopíte, proč je lepší se pomsty vzdát.
Každý člověk se v životě setká s řadou křivd a problémů. A každý jako jednotlivec je jen „zrnkem“ ve velkém kolotoči světa. Zrnkem, které řeší své místo ve světě a svůj život. A k tomu patří i konání nemilých rozhodnutí, která se možná někdy protnou zrovna s vaším životem a ublíží právě vám. Zkuste to brát tak, že nemusí být vždy záměrem druhé strany způsobit co největší bolest, ale jen konat rozhodnutí ve svém vlastním zájmu, ne vašem.
Nejde o to všem jednoduše odpustit, ale pokud přestanete brát vše špatné osobně, možná z toho nakonec vytěžíte víc než z pomsty.