Článek
Psychologové podle řady šetření zjistili, že lidé mají tendence hledat si partnery s podobnými osobnostními rysy jako jsou jejich vlastní. Což následně ovlivňuje fakt, že jsou noví partneři či partnerky v mnohém charakterově podobní našim expartnerům.
Což jinými slovy vysvětluje, proč je například nový přítel vaší kamarádky stejně nerudný či nepříjemný jako ten minulý.
„Výsledky studie ukázaly významný stupeň podobnosti u minulých i stávajících partnerů, což jasně naznačuje, že pro každého jedince existuje určitý typ partnera,” cituje autory studie server Guardian.
Jak autoři dodávají, tyto domněnky tak nejen nastiňují, s jakým typem partnera kdo skončí, ale také rovněž šance na úspěšný vztah s ním.
Ke studii její autoři Geoff MacDonald a Yoobin Parková z Torontské univerzity v Kanadě analyzovali data z dlouhodobé německé studie. Celkem 332 dobrovolníků v ní dostalo za úkol vyplnit dotazník, který se zaměřoval na celkem 21 základních otázek ohledně vztahů. Během devíti let průběhu studie se někteří s dotazovaných rozešli a našli si nové partnery, kteří následně také vyplnili dotazník.
Jak uvádějí, velkou, nikoli však podstatnou roli v tom, proč jsou si expartneři a ti noví tolik podobní, hraje skutečnost, že se lidé při jejich hledání soustředí na stejné sociální prvky a prostředí, například to pracovní.
Protiklady se nepřitahují?
Podobně to vidí i Robin Dunbar, profesor evoluční psychologie na univerzitě v britském Oxfordu, který dodává, že na téma přitahování stejných osobností, či naopak protikladů, byla již provedena řada studií i debat.
„Náš vlastní průzkum odhalil, že přátelé mají všeobecně tendenci se v mnohém podobat. Nyní, jak se zdá, se to dá aplikovat i na romantické vztahy, především z hlediska jejich osobnosti,” uvádí.
Jak dodává, není to nic překvapivého. „Koneckonců, aby vztah přetrval, buď kamarádský, nebo i romantický, je třeba, aby lidé měli zájem o stejné věci a měli stejný postoj k životu,” uzavírá.
Může se vám hodit na Seznamu: