Článek
"Neplatí tvrzení, že city mají zaměstnanci nechat před prahem domu, protože na pracoviště nepatří. Jsme přesvědčeni, že chladné vztahy na pracovišti příliš efektivitu nezvyšují. Naopak přátelská atmosféra je s určitostí mnohem přínosnější. Přátelé totiž dokáží vnímat nepřímé narážky a přitom své výroky a činy vzájemně vnímají s větší důvěryhodností. Neosobní styl činí z pracujících slepé lidi, kteří jsou necitliví a nejsou schopni akceptovat odlišnosti svých kolegů. Nonverbální komunikace je pro ně tabu," vysvětlil michiganský sociolog Jeffrey Sanchez-Burks.
Výzkum probíhal u více než pěti set firem po celém světě. Jeffrey Sanchez-Burks uvedl, že se do projektu zapojily partnerské univerzity po celém světě, mimo jiné i z Číny. Přitom odborníci zjistili, že zvláště protestantský styl života, jaký známe ze Spojených států, považuje city na pracovišti za škodlivé. Většina malých i velkých firem tady razí politiku naprosté cituprázdné a chladné pracovní morálky.
"Příklad bychom si mohli brát z Jižní Koreje, Japonska, Indie nebo Latinské Ameriky. Tady jsou přátelské vztahy na pracovišti naprostou samozřejmostí. A právě v těchto zemích je produktivita práce mnohem vyšší než ve Státech. U nás lidé nejprve pracují a pak se stávají přáteli. V těch zemích se lidé nejprve spřátelí a pak pracují. Nutno dodat, že je to velmi účinný systém," uzavřel Jeffrey Sanchez-Burks.