Článek
"Vždy jsme si přáli mít potomka, ale riziko, že bude od narození HIV pozitivní, bylo příliš velké," svěřila se Claudia německému internetovému serveru BZ.
Její dvaačtyřicetiletý manžel Samuel se nevědomky infikoval záludnou chorobou od bývalé životní družky v roce 1994. Claudia se s ním seznámila před osmi lety a od té doby spolu žijí. Nebezpečí, že se může sama nakazit, bere jako samozřejmou oběť lásce.
"S tím musím počítat. Jediné, co zatím kalilo naše štěstí, je, že jsme nemohli mít dítě," uvedla Claudia a dodala, že díky lékům má Samuel před sebou ještě dlouhá léta života.
Šťastná devítka
Porodit zdravé dítě jí umožnila ICSI metoda praktikovaná ženským lékařem Hannenem, která umožňuje vyčistit semeno muže tak, aby se virem HIV nenakazila jeho partnerka ani plod.
"V uplynulých třech letech jsem se u něj osmkrát bezvýsledně podrobila umělému oplodnění, vyšel až devátý pokus letos zjara," přiznává Claudia.
Celá procedura ji stála zhruba 30 tisíc eur z vlastní kapsy, protože zdravotní pojišťovny oplodnění in vitro u partnerek mužů postižených AIDS odmítají hradit. Vynaložených peněz však nelituje.
Podobně jako Claudii a Samuelovi pomohl doktor Hannen k vytouženému dítěti dalším padesáti stejně postiženým manželským párům z celého světa.
"Ani v jednom případě se nestalo, že by se rodička nebo dítě infikovaly virem HIV," zdůrazňuje Reinhard Hannen spolehlivost postupu, jehož detaily však tají.
"Pokud bych těmto párům nedal podobnou možnost, mohly by v touze po potomstvu provozovat nechráněný sex. Pravděpodobnost, že pak by přišlo na svět HIV pozitivní novorozeně, by byla obrovská," sdělil Hannen.