Článek
Po strachu, prožitém při epidemii SARS, si vědci Hongkongské městské univerzity položili otázku, zda by se nemoc nemohla přenášet také bankovkami.
Jak informovala televize CNN, vzali pod mikroskop peníze z Hongkongu, Číny, Indie, Pákistánu, Kambodže, Filipín i Severní Koreje.
Výsledek ohromil
Na jedné čínské bankovce zjistili například 178 tisíc různých typů bakterií a přes 9 tisíc organismů ze skupiny Escherichia coli. "Bankovky jsou plné záhybů, v nichž se zachycují i takové věci, jako jsou zbytky fekálií," straší O'Toole.
Z laboratorních výsledků nedokázal říci, do jaké míry je pro člověka dotyk takto kontaminovaných bankovek škodlivý, ale nákaza podle něj hrozí spíš ze starých než z nových peněz. Všechny vědce navíc překvapilo, že ve srovnání s ostatními zeměmi, byly bankovky ze Severní Koreje téměř bez bakterií. Důvody anomálie zatím nejsou známé.
Stejné i v USA
Některé asijské banky jsou si problému kontaminace z peněz vědomy a zahájily protiopatření. Japonská centrální banka (UFJ) například bankovky před tím, než je vydá znovu do oběhu, kvůli údajnému ničení bakterií zahřívá. Čínská lidová banka dokonce nařídila všem pobočkám peníze sterilizovat, a to téměř celý den.
Výsledek O'Tooleho týmu potvrzuje podobné výzkumy v USA. Na amerických dolarových bankovkách byly rovněž nalezeny kolonie bakterií a odborníci doporučují, aby lidé manipulující často s hotovostí dodržovali úzkostně hygienu, nebo své peníze radši rovnou umývali.