Článek
Erektilními dysfunkcemi trpí 54% Čechů ve věku od 35 až 65 let, což činí asi milión osob, přičemž 26 procent z nich uvedlo, že poruchy mají závažný charakter.
Klasickými příčinami vzniku potíží je nadváha, kouření a holdování alkoholu. Rovněž manažeři, kteří v práci zažívají příliš stresu a vedou nezdravý způsob života, patří do skupiny potenciálních pacientů. Dysfunkcemi dále trpí osoby postižené cukrovkou, s vysokým cholesterolem a krevním tlakem.
Erektilní poruchy bývají často přehlíženy a pacienti si jen málokdy uvědomují, že mohou mít negativní vliv na způsob života. Muži ztrácejí sebedůvěru a podléhají depresím. Dysfunkce pochopitelně vedou ke zhoršení partnerského soužití a k neschopnosti založit rodinu.
Muži se stydí, lékaři se neptají
Přestože obtíže s erekcí mohou napomoci při odhalování skrytých onemocnění, např. cévního onemocnění či nádoru prostaty, muži se s nimi příliš nesvěřují. Pouze 10 procent pacientů problém konzultují s lékaři.
Chyba je však i na straně odborníků, o spořádaný sexuální život se zajímá jen každý pátý lékař. Přitom 75 procent postižených by uvítalo aktivní přistup ze strany lékaře a 58% mužů chybí o léčbě poruch dostatečné informace.
Odborníci v oboru proto bijí na poplach a odstartovali osvětovou kampaň "S rýmou k lékaři nemusíte, s poruchou erekce bychom měli", která symbolicky odstartuje 14. února na svátek Valentýna.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Mají podle vás muži důvod stydět se před lékaři za poruchy s erekcí? |
Jejím cílem je přesvědčit muže, aby problémy nezjednodušovali a mluvili o nich s odborníky. K dispozici je totiž efektivní pomoc v podobě tablet užívaných před pohlavním stykem, podtlakových přístrojů, injekcí či operace.
Většina pacientů však o rozmanitých možnostech léčby vůbec neví, proto ani pomoc nevyhledává. Velkou roli kromě neznalosti hraje stud a tabuizace sexuálních obtíží.
O zdraví se musí každý postarat sám
Kampaň má rovněž přispět k celkové změně postojů k vlastnímu zdraví. "Stát už nenutí lidi, aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky," tvrdí androlog Karel Kočí, "každý se musí o své zdraví postarat sám."
Velký díl při napravování dysfunkcí mají i ženy. "Partnerka je důležitá, pokud na ojedinělou poruchu reaguje s výsměchem, dokáže udělat z relativně zdravého muže impotenta," upozorňuje psycholog a sexuolog Ondřej Trojan.
Erektilními dysfunkcemi trpí představitelé silnějšího pohlaví všude na světě. V současnosti se s nimi vypořádává asi 150 miliónů mužů. Specialisté však předpokládají, že do roku 2020 se jejich počet zvýši na 322 miliónů.