Článek
Hollý připomněl, že porucha erekce může signalizovat i výskyt závažnějších chorob, například cukrovky či vysokého krevního tlaku. Lékař pacientovi s poruchou erekce může tedy nejen navrhnout účinnou metodu léčby, ale zároveň vyloučit výskyt jiného onemocnění. Vzhledem k nedostatku informací může také podle Hollého dojít k předávkování či nevhodné kombinaci s jinými léky.
Připustil však, že pokud některé doplňky provází účinná reklamní kampaň, mohou přinést jisté zlepšení. Jde podle něj ale o takzvaný placebo efekt, kdy zlepšení nepřináší složení léku, ale víra v jeho účinnost. "Běžně se setkáváme ve studiích, které prokazují účinnost léků, že placebo účinek na erektilní dysfunkci je kolem 35 procent," upřesnil.
Typickým zákazníkem nakupujícím potravinové doplňky na léčbu poruchy erekce je zaměstnaný ženatý muž ve věku 48 let, který za ně v průměru utrácí měsíčně 626 korun, vyplývá z nedávno zveřejněného průzkumu, který mezi zákazníky lékáren provedla společnost SC
Na trhu se objevují i velmi nebezpečné přípravky
Na světovém trhu se objevuje nesčetné množství takových preparátů, konstatoval americký host kongresu Robert Krueger, který zkoumá jejich účinnost. Ve Spojených státech se jich podle něj prodávají desetitisíce a jen obtížně lze zjistit, co obsahují.
Upozornil také na to, že i malé společnosti, které je nabízejí, vykazují zisky v miliónech dolarů. V hojné míře se prodávají i přes internet. "V přípravcích pocházejících z Asie byla dokonce objevena rtuť či olovo," konstatoval Krueger.
Vážné problémy s erekcí má asi čtvrtina mužů ve věku 35 až 65 let, uvedl sexuolog Petr Weiss. "Máme to štěstí, že jsme první generace v celé historii lidstva, která může mít erekci na požádání," poznamenal. V současnosti mají lékaři k dispozici tři druhy efektivních léků. Na léky, které by řešily sexuální problémy žen, se podle Weisse ale stále čeká. Přitom jimi trpí velká část žen, dodal.