Článek
Vědci poukazovali na zvýšený podíl výskytu rakoviny u obou profesí v minulosti již několikrát, nyní však není pochyb. Domněnky odborníků jsou potvrzeny a doloženy - zaměstnancům na vzdušných drahách skutečně nádorové onemocnění hrozí více než jiným profesním skupinám.
Rakovina bují ve vyšší míře
Jak vyplývá ze studie zveřejněné včera v britském časopise Occupational and environmental medicine, u pilotů a letušek se objevují melanomy, nejhorší projevy rakoviny kůže, třikrát až čtyřikrát častěji než u ostatní populace.
A typicky ženským problémem - rakovinou prsu - jsou letušky sužovány o 30 procent více než ostatní ženy pracující v jiných profesních oblastech.
Příčinu se dosud nepodařilo odhalit
Pravý důvod, který by rakovinové bujení u pilotů a letušek způsoboval, prozatím zůstává pro vědce velkou neznámou. Výzkum proto bude i nadále pokračovat a podrobí se mu 72 tisíc zaměstnanců leteckých společností.
Jiná skupina amerických expertů bude zároveň zkoumat dopad ionizujícího záření, které je pravděpodobně škodlivější ve výškách než na zemi.
Odborníci pouze prokázali, že riziko rakoviny roste v závislosti na odpracovaných hodinách ve vzduchu a je tedy podstatnější u letových pracovníků, kteří nalétali největší počet hodin.