Hlavní obsah

Pět situací, kdy byste měla odmítnout sex

Ano, pokud necítíte k druhému člověku přitažlivost, případně vás někdo do sexu nutí, pak je zcela přirozené říct „ne“. Pravdou ale zůstává, že i během soužití s dlouholetým partnerem se může naskytnout několik situací, kdy je lepší sex odsunout na druhou kolej.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

1. Bolestivý sex

Máte pocit, že v poslední době váš sex připomíná jedno velké utrpení? Věřte, že nejste sama. „Dyspareunie, termín pro bolestivý pohlavní styk, může být způsobena fyzickými a psychickými faktory,“ tvrdí odborníci z Mayo Clinic.

Nepříjemná bolest povětšinou souvisí s vaginální suchostí, citlivostí po porodu, ekzémem nebo vaginismem. V případě, že trpíte vaginální suchostí, není nic jednoduššího než si vzít k ruce lubrikační gel. „Doporučuji používat lubrikant na silikonové bázi, který nevysychá a vydrží déle než produkty na vodní nebo olejové bázi,“ navrhuje gynekoložka Nicole Williamsová.

2. „Něco“ není v pořádku

Svědění, otok či pálení. Pokud pociťujete některý ze zmíněných příznaků, pak byste se sexu s partnerem měla dočasně vzdát. Nejhorší scénář může poukazovat na pohlavně přenosnou chorobu, kterou byste mohla nakazit svého partnera. Ve většině případů ale zmíněné symptomy souvisí s kvasinkovou infekcí.

Pět důvodů, proč se váš sex proměnil v bolestivou záležitost

Sex a vztahy

„Pokud máte kvasinkovou infekci, pak během sexu cítíte pálení a nepohodlí, což zákonitě ničí váš sexuální zážitek,“ říká Nicole Williamsová pro Prevention. Kvasinkové infekce se nejrychleji zbavíte pomocí antimykotik, která seženete ve formě vaginálních čípků nebo krémů. V případě, že by obtíže nadále přetrvávaly, navštivte svého gynekologa.

3. Nemáte kondom

Otevřel váš partner šuplík a s údivem zjistil, že balíček kondomů je prázdný? Možná chcete nad vzniklou situací mávnout rukou, možná si říkáte, že vám nic nehrozí. „Je ale velmi důležité, abyste se chránila před pohlavně přenosnými chorobami. A to alespoň do té doby, než vy i váš partner nepodstoupíte testování,“ upozorňuje Williamsová.

Pohlavně přenosné choroby totiž nejsou „doménou“ pouze vysokoškolských studentů a mladých lidí. Podle Centers for Disease Control and Prevention se mezi lety 2000 a 2010 dokonce ztrojnásobil výskyt infekční nemoci syfilis a chlamydií u dospělých lidí ve věku 45 až 65 let.

4. Sex jako jeden z dalších úkolů

Není nic výjimečného, když se sex stane spíše povinností než oslavou. V takovou chvíli se vyplácí, když se zastavíte a popřemýšlíte, co ve svém sexuálním životě můžete změnit. „Vždy vyzývám pacienty, aby se nebáli rozproudit ve vztahu vášeň. A to třeba tím, že do svého sexuálního života přizvou nové sexuální pomůcky nebo praktiky, které jsou obě strany ochotné přijmout,“ vysvětluje gynekoložka Nicole Williamsová.

Pokud například patříte k párům, pro které je charakteristická pozice misionáře v neděli večer, udělejte změnu! Překvapte svého partnera novou pozicí v neobvyklý čas. „V případě, že změny vašemu sexuálnímu životu neprospívají, doporučuji vyhledat párového terapeuta. Možná ve vašem vztahu existuje mnohem hlubší problém, který vyžaduje více pozornosti,“ dodává Williamsová.

5. Máte zažívací potíže

Pokud jste poslední hodiny strávila na toaletě, pak lze předpokládat, že na sex nemáte ani pomyšlení. Sexu byste se ale měla vyhnout také v případě, že máte lehčí průběh střevních obtíží nebo vás „jenom“ bolí břicho. Navíc platí, že různorodé sexuální pozice váš rozbouřený žaludek rozhodně neuklidní.

Za znásilnění si někdy můžou oběti samy, myslí si stále skoro 40 procent Čechů

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám