Článek
Jak napsal anglický romanopisec Keith Chesterton: „Bible praví, abychom milovali jak svoje sousedy, tak i nepřátele. Pravděpodobně proto, že zpravidla jsou to jedni a tíž lidé.“ Jestli něco pozitivního koronavirová pandemie přinesla, pak je to zlepšení právě těchto vztahů.
Pandemie spoustu lidí spojila a povzbudila je v tom, aby se setkali se svými sousedy, a to jak kvůli nabízené pomoci či prosbě o pomoc a vzájemné podpoře, tak i kvůli tomu, že začali trávit více času doma.
„Mnoho z nás během pandemie strávilo výrazně více času doma, a tak se i zvýšila pravděpodobnost, že se potkáme, a tedy i mnohem lépe poznáme se svými sousedy, než tomu bylo dříve,” vysvětluje doktorka Elise Paulová, autorka sociální studie UCL Covid-19, které se zúčastnilo více než 70 000 lidí.
Lidé se navíc nebáli sousedy oslovit s nabídkou své pomoci, ať už například s nákupy, tak s péčí o ně. A všeobecně vzrostla i sounáležitost a empatie mezi nimi.
Závist ovlivňuje život většiny z nás
Jak vzešlo z jiného průzkumu z dubna 2020, tři ze čtyř Britů věděli, kteří z jejich sousedů jsou kvalifikováni jako vysoce rizikoví a více než čtvrtina je během lockdownu kontrolovala a snažila se jim různě pomáhat.
Tato pomoc ve velkém fungovala i u nás. Lidé pomáhali nejen svým sousedům, ale i zcela cizím lidem a snažili se i různými způsoby podpořit zdravotníky. Zejména v menších městech se vztahy mezi lidmi obecně zlepšily a upevnily.
Jak ukázal průzkum značky Opavia a programu Živá komunita, necelá polovina lidí drží více pospolu, jejich vztahy jsou přátelštější a také vůči sobě více projevují vstřícnost a pocit sounáležitosti.
Vzdalujeme se přirozeným instinktům
A lepší sousedské vztahy pokračují často i nadále. „Je zajímavé, že čím déle pandemie pokračuje, tím se tento trend upevňuje, přičemž více lidí cítí větší úroveň důvěry, sdílených hodnot a soudržnosti s těmi, kteří žijí v okolí,” upozorňuje pro Daily Mail Paulová.
Samozřejmě ne všechny vztahy se zlepšily, u některých lidí pandemie vyvolala stav, že se stali ještě více uzavřenými, nedůvěřivými a kontakt s dalšími lidmi přestali úplně vyhledávat.