Článek
Zánět je obrana těla proti infekčnímu původci, kterým v případě gynekologických zánětů bývají mikroby, kvasinky i viry. Zánět může postihnout prakticky kteroukoli část ženských pohlavních orgánů.
Gynekologické záněty můžeme jednoduše rozdělit na záněty vnějších a vnitřních rodidel, přitom nejzávažnější je tzv. hluboký pánevní zánět. Zánět vzniká nejčastěji vstupem mikroorganismů "zvenku dovnitř", ale může se rovněž šířit například krví nebo mízou.
Jak se bránit?
Pokud selžou přirozené obranné mechanismy pohlavních orgánů (např. kyselé prostředí v pochvě) a žena pocítí projevy možného zánětu, jako je bolest při pohlavním styku, podezřelý výtok, svědění, bolest v podbřišku apod., je na místě navštívit gynekologa. Kromě neplodnosti si žena může zanedbanými nebo nedoléčenými záněty přivodit srůsty v dutině břišní či trvalou bolest v kříži.
Nevyplatí se vyčkávat, zda příznaky samy vymizí, neboť daň za případné prodlení může být vysoká. Častým zánětům nahrává, když je žena diabetička, pokud je podvyživená nebo naopak obézní, léčí-li se hormonálně, je-li vystavována dlouhodobému stresu nebo trpí-li například onkologickým onemocněním. Zdravým životním stylem můžeme naštěstí mnohým (nejen) zánětlivým onemocněním předejít.
Podle serveru www.zenska-neplodnost.cz je na celém světě mezi 5 a 15 % párů, které se neúspěšně pokoušejí o těhotenství, a dalších 10 až 25 % trpí tzv. sekundární infertilitou (neplodností), to znamená, že nemohou počít druhé nebo další dítě.