Článek
Mezi lidmi, u nichž byla zjištěna syfilida, mírně převažovali muži, nejčastěji ve věkové kategorii 30 až 34 let. Mezi ženami bylo 40 procent nakažených ve věku do 30 let. Syfilis však není jen nemocí mladých lidí. Loni bylo diagnostikováno také 61 případů u osob starších 65 let a jeden případ syfilis u dítěte mladšího čtyř let.
Třetina nově zjištěných případů syfilis připadala na cizince, nejčastěji s dlouhodobým pobytem v České republice. Vliv cizinců zejména z východní Evropy na výskyt syfilis v ČR bude pravděpodobně pokračovat, protože v zemích bývalého Sovětského svazu je toto onemocnění dlouhodobě značně rozšířeno.
Kapavka je obzvlášť nebezpečná pro ženy
Kapavka se ještě výrazněji než syfilis objevuje u mladých lidí. Zvláště u mladých žen jde o nebezpečné onemocnění, které může mít vliv na jejich reprodukční zdraví, protože může vést k potratu, předčasnému porodu, mimoděložnímu těhotenství a neplodnosti.
Výskyt kapavky se v Česku dlouhodobě snižoval. Z téměř 6500 případů v roce 1990 klesl v polovině 90. let na 2000 případů a od roku 2000 se počet nakažených pohybuje kolem jednoho tisíce.
Loni byla kapavka zjištěna u 766 mužů a 316 žen. Stejně jako v předchozích letech cizinci tvořili jen desetinu nakažených. Více než tři čtvrtiny případů kapavky se vyskytly u žen ve věku do 30 let, nejpočetnější skupinu nahlášených nemocných mužů tvořili muži ve věkové kategorii 25 až 29 let.
Mnoho lidí s kapavkou k lékaři vůbec nedorazí
Sexuálně přenosné nemoci jsou lékaři povinni hlásit do Národního registru pohlavních nemocí. Podle dermatoložky Věry Kaštánkové však někteří lidé s kapavkou do ordinace vůbec nepřijdou. Buď nevědí, že se nakazili, a vyléčí se, když dostanou antibiotika na jiné onemocnění, nebo si jsou vědomi toho, čím se nakazili, a léčí se sami.
"Sdružení, které se zabývá prevencí a léčbou sexuálně přenosných chorob a pracuje zejména s prostitutkami, zaznamenalo loni oproti roku 2005 trojnásobný počet zachycených onemocnění kapavkou. Ročně se v jeho ambulanci nebo mobilní sanitce nechá vyšetřit několik stovek žen," dodává jedna ze zakladatelek občanského sdružení Rozkoš bez Rizika Hana Malinová.