Článek
Loni Rosa poskytla rady 197 ženám. Od roku 1998, kdy poradenské centrum začalo fungovat, se na organizaci o pomoc obrátilo 1055 nových klientek. Rosa provozuje i azylový dům a byty s utajenou adresou, v nichž do konce loňska našlo útočiště 96 žen a 105 dětí.
Na krizovou linku za posledních osm let zavolalo 6450 žen. Podle celostátního průzkumu zažilo domácí násilí v Česku 13 procent lidí, k útokům na své blízké se přiznala tři procenta dotázaných. Obětí se ve více než 90 procentech případů stávají ženy. Děti útokům přihlížejí v 85 procentech rodin, kde se násilí objevuje.
Ve věku od 30 do 44 let byly tři čtvrtiny žen, které žádaly od sdružení Rosa loni pomoc. Pětina všech klientek byla na mateřské dovolené. Každou osmou ženu pak její přítel či manžel bil v těhotenství, a to většinou v posledních třech měsících před porodem.
Téměř polovina obětí měla středoškolské a čtvrtina vysokoškolské vzdělání. "Muži, kteří se dopouštějí násilí na svých partnerkách, mají nejčastěji rovněž středoškolské vzdělání. Bylo jich 37 procent. Následují vysokoškoláci, kterých bylo 27,6 procenta," upřesnily zástupkyně organizace.
Podle nich víc než čtvrtina žen žila s agresivním mužem šest až deset let, pětina žen pak 11 až 15 let. "Celkově žije ve vztahu s násilným partnerem déle než 15 let více než polovina ze sledovaných žen," vyplývá ze statistiky.
Nejčastěji jde o psychické týrání
Všechny ženy, které loni u sdružení Rosa hledaly pomoc, týrali jejich manželé či partneři psychicky. Izolovali je od okolí, neustále je kontrolovali, sledovali, ponižovali, nadávali jim a vyhrožovali zabitím.
Pětaosmdesát procent klientek zažívalo opakovaně fackování, kopání, škrcení. Některé z nich dokonce jejich muž ohrožoval zbraní.
S ekonomickým omezováním měly zkušenost tři čtvrtiny klientek. Jejich protějšek jim nedával peníze nebo jim je přiděloval, nesměly mít ani vlastní konto. Dvě pětiny žen měly zkušenost se sexuálním násilím.
Děti svědky násilí
Děti byly svědkem domácího násilí v 94 procentech případů. "Děti jsou svědky nejen psychického týrání, ale v pětině případů i fyzických útoků na svou matku," uvedly představitelky sdružení. Připomněly, že Světová zdravotnická organizace za psychické týrání dětí považuje už jejich přítomnost u násilí. Obětí fyzických útoků se pak stalo 29 procent dětí.