Článek
Upozorňuje na to americká studie, o níž píše dnešní britský list The Daily Telegraph.
Tým odborníků z Michiganské univerzity zkoumal 329 mladých lidí, kteří již odpovídali v jiném průzkumu z roku 1977. Tehdy ještě jako děti jmenovali televizní pořady, kde se vyskytuje násilí, uváděli, zda se ztotožňují s agresivními postavami a zda si myslí, že násilné scény jsou realistické.
Nová studie, o níž referuje odborný americký časopis Developmental Psychology, znovu dotazovala týchž lidí, kteří jsou nyní dospělí. Experti hovořili i s jejich partnery, studovali jejich trestní záznamy a dopravní přestupky.
Ukázalo se, že muži, kteří v dětství hojně sledovali televizní pořady s násilím, měli mnohem větší sklon fyzicky napadat své partnerky. Také měli více záznamů v trestním rejstříku a více dopravních přestupků. Bylo mezi nimi například třikrát více odsouzených za trestné činy než mezi ostatními muži.
Ženy, které viděly v dětství hodně násilí v televizi, mnohem častěji vrhaly po svých partnerech nějaké předměty a člověka, který je rozzlobil, měly větší tendenci udeřit, strkat či škrtit. Měly rovněž v průměru čtyřikrát více trestních záznamů a dopravních přestupků než ostatní ženy.
Zájem o násilí v televizních programech začal ve 40. letech. "Navzdory mínění expertů široká veřejnost patrně nesdílí názor tisku, že násilí v médiích přispívá k násilnější společnosti," psali tehdy badatelé.