Článek
Nikotin v jakékoliv formě se dostává do celého těla, reprodukční orgány nevyjímaje. Sám o sobě tak bez ohledu na věk a zdravotní komplikace jedince reálně zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce.
Nikotin totiž stimuluje uvolňování hormonu adrenalinu, který zvyšuje srdeční frekvenci, zvedá krevní tlak a zrychluje dýchání. Je také spojen se stresem a ten zase se vznikem erektilní dysfunkce. Pro pevnou erekci jsou zapotřebí dobře průchozí cévy, přičemž nikotin je zužuje, což z dlouhodobého hlediska může vést k tomu, že do penisu neproudí dostatek krve.
Přestože nikotin kvůli adrenalinu stresuje tělo, na druhou stranu významně uvolňuje mysl, umožňuje lepší soustředění a může se dostavit určitá forma euforie. Tyto pozitivní pocity však pak převáží nad negativními fyzickými účinky a člověk si na něm snadno vytvoří závislost.
Nikotin zvyšuje riziko rakoviny plic a metastáz do mozku
O vlivu čistého nikotinu na sexuální touhu a libido však stále panuje řada nejasností. Negativní účinky byly dosud prokázány především u kuřáků jako takových.
Nikotin a sexuální touha u mužů
Jak ukázala studie z toku 2020, závislost na nikotinu vedla u kuřáků k sexuální dysfunkci nejen z pohledu poruchy erekce, ale také sexuální touhy, vzrušení a dosahování orgasmu.
Podobně dopadl i výzkum z roku 2021, která se zaměřoval na nízké libido u starších mužů – kuřáků klasických cigaret. Z výsledků vyplynulo, že souvislost, zejména pokud jde o sexuální touhu, je skutečně markantní. Podle vědců to může být způsobeno vlivem nikotinu na nervový systém a hormony, které jsou z velké části zodpovědné za libido, vzrušení a další.
Jak je tomu u žen?
Podle dosud provedených průzkumů má nikotin negativní vliv nejen na libido mužů. Ve studii z roku 2013 mělo se sexuální dysfunkcí problém až 34 % žen s poruchami souvisejícími s návykovými látkami, přičemž riziko dysfunkce bylo 3krát vyšší právě u žen závislých na nikotinu.
Další studie o tři roky později ukázala, že v období před menopauzou trpěly kuřačky opět častěji sexuální dysfunkcí. Čím více přitom kouřily a byly více závislé, tím nižší měly chuť na milování, hůře dosahovaly orgasmů apod.
Když skoncujete s kouřením
Jak ukázalo již několik výzkumů, pokud člověk přestane kouřit, dojde po určité době k velmi výraznému zlepšení jeho zdravotního stavu. A totéž pravděpodobně platí i pro nízké libido.
Ve studii z roku 2017 vědci zkoumali vliv odvykání kouření na intimní život mužů, kteří podstoupili operaci prostaty, a právě skoncování s kouřením spolu s dalšími faktory vedlo ke zvýšení sexuálních funkcí již 1-2 roky po operaci.
Jakou roli v tom však sehrál samotný nikotin, není přesně známo. To by mělo být odhaleno v dalších výzkumech.
Zahřívaný tabák je rizikovější než e-cigarety
Cigarety a jejich negativní vliv na ženské tělo
Může se vám hodit na Firmy.cz: Pomoc při odvykání kouření