Článek
Přátelství je životně důležité, a není jen výsadou lidí. Jak uvádějí etologové Robert Seyfarth a Dorothy Cheneyová z Pensylvánské univerzity v USA, evoluční původ lidského přátelství se dá pozorovat i u mnoha zvířecích druhů.
Každý, kdo má štěstí a je členem nějaké přátelské skupiny, žije podle výzkumů mnohem déle, tvrdí Julianne Holt-Lunstadová z americké Univerzity Brighama Younga pro server Telegraph.
Jak navíc zjistili další odborníci při svých výzkumech, mladí lidé, kteří kolem sebe mají dostatek dobrých přátel, podléhají mnohem méně depresím, například při přechodu ze střední školy na vysokou. Lidé mající kolem sebe dobré přátele i na pracovišti pak podávají lepší pracovní výkon, tvrdí Seok-Hwi Song z univerzity v jihokorejském Soulu.
Když kamarádka žárlí na kamarádku
Podle odborníků existuje pět základních věcí, jak poznat dobré přátelství.
- Zaprvé je takové přátelství výhodné pro obě strany. Přátelé podporují jeden druhého, těší se na společné chvíle, užívají si je.
- Zadruhé je v něm důvěra. Přátelé vědí, že se mohou spolehnout jeden na druhého, jsou vůči sobě upřímní.
- Třetí kvalitou je oddanost. Všichni zainteresovaní jsou ochotni přátelství věnovat čas a úsilí, i když zrovna nejsou spolu.
- Čtvrtým bodem je rovnováha. V celkovém pohledu všichni přátelé berou i dávají rovným dílem.
- Pátým znakem kvalitního přátelství je fakt, že dotyčné nabíjí pozitivní energií.
Toxické přátelství
I dobré přátelství se ale může proměnit v to toxické, které naopak škodí – snižuje naše sebevědomí, celkovou pohodu, vyvolává v nás pochybnosti a celkově nás vyčerpává.
Někteří odborníci dodávají, že toxické přátelství může mít i fyzické následky – prý našli spojitost mezi škodlivými kamarádskými vztahy a zvýšeným výskytem srdečních chorob.
Jak si získat přátele partnera
Trávit čas s přáteli je to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví
Kolik opravdových přátel máme? |
---|
Jak tvrdí britský evoluční psycholog Robin Dunbar z Oxfordské univerzity, procesy lidského mozku jsou schopny „pojmout” zhruba 150 lidí, které lze považovat za člověku blízké. |
Uvedený počet osob lze rozdělit do tří vrstev - většina z nás má podle zjištění zhruba pět opravdu důvěrných přátel, 15 velmi dobrých přátel a zhruba 50 dobrých kamarádů. |
Ne každé přátelství se musí od počátku jevit jako toxické. Pokud už do takového stavu ale dospěje, jak z něj ven? Odborníci radí si nejprve sepsat bodově, které aspekty daného přátelství nás rozrušují a ubližují nám. Poté je vhodné se zamyslet nad tím, jak tyto věci změnit. Buď sami, nebo po rozmluvě s dotyčným „toxickým“ přítelem.
Pokud je dotyčný ochotný provést určité změny, dejte mu rozhodně šanci – alespoň do té doby, pokud se budete cítit sami v pohodě. Pokud jeho snaha vyjde vniveč nebo se snažit vůbec nebude, nečekejte a s takovým člověkem přátelství co nejdříve ukončete – pro své vlastní dobro.