Článek
Ochrana životního prostředí je pro stále více lidí podstatnou součástí životů. V současnosti se k tomu ještě vzhledem k nárůstu cen zboží i služeb přidává snaha o co možná největší šetření. Třídění odpadu či spotřeba elektřiny jsou tak na denním pořádku. S tím ale ruku v ruce občas přijdou i nevyhnutelné hádky.
Jak uvádí server Daily Mail, ohledně „zelených“ záležitostí se členové rodiny dostávají do křížku zhruba třikrát týdně. Největším bodem sváru je pak jednoznačně správné třídění odpadu nebo neustálý boj o to nenechávat rozsvícená světla, když to není potřeba.
Studie mezi dvěma tisícovkami dospělých, kterou si zadala Britská mezinárodní vzdělávací asociace (BIEA), zjistila, že časté jsou i hádky o tom, kolik se nalévá vody do varné konvice nebo jak dlouho by se měl člověk sprchovat. Tři z deseti dospělých pak uvedli, že jejich děti nebo partner nepovažují jejich chování za dostatečně šetrné k životnímu prostředí.
„I když jde o spory, je povzbudivé vidět otevřené diskuze o udržitelnosti a záchraně planety v rodinách,“ uvedl profesor Chen Sun z BIEA.
Výzkum rovněž zjistil, že dvě pětiny dospělých se dohadují ohledně životního prostředí se svými partnery, 13 procent pak častěji o stejném tématu diskutuje se svými dětmi. Patnáct procent respondentů pak připustilo, že jejich děti jsou ohledné otázky životního prostředí mnohem zapálenější a důslednější než jejich prarodiče, přátelé nebo kolegové z práce.
Provinile, že nedostatečně pomáhají, se cítila téměř třetina z nich (30 procent), přičemž hlavním důvodem byly finance. 58 % se ovšem snaží své chování zlepšit.
Nejčastější body sváru ohledně ekologie a udržitelnosti
- Rozsvícená světla po odchodu z místnosti
- Zapnutá televize, když se nikdo nedívá
- Zapnutý prodlužovací kabel s vypínačem, když není potřeba
- Nesprávné třídění
- Zbytečné převařování vody nebo nadměrné plnění konvice
- Dlouhé sprchování
- Zapnutá zařízení (PC) přes noc
- Zbytečně dlouhé otevírání dveří od lednice
- Ponechaná tekoucí voda při čištění zubů
- Nákup oblečení, které není potřeba
- Časté praní
- Používání plastových tašek
- Nedostatečné naplnění pračky či myčky před puštěním
- Kupování obědů místo přípravy doma
- Zapnuté topení přes noc
- Zapnutý motor u auta, když to není třeba
- Časté využívání auta na jízdu kamkoli
- Používání myčky místo ručního mytí
- Používání jednorázových ubrousků, utěrek, ručníků
- Koupě nových a nových hraček pro děti místo poděděných, použitých
- Konzumace mléčných výrobků