Článek
Prvním problémem, proč muži žijí kratší život než ženy, je fakt, že mají tendenci k polygamii. Mají více partnerek, o které musejí bojovat s jinými muži. Navíc musejí vyjadřovat dominanci, a to s sebou nese mnohdy také riskantní chování.
„Pokud je soutěž o kopulaci zodpovědná za vyšší míru úmrtnosti u mužů, pak platí, že čím je vyšší soutěživost ve společnosti, tím dříve muži umírají,“ tvrdí docent Daniel Kruger z University of Michigan.
Proč muži tak riskují kvůli sexu? Protože z reprodukčního hlediska nemají co ztratit. Pokud se jim podaří souložit s maximem žen, předají své geny maximu potomků, kteří přežijí a dále se rozmnožují.
Dalším faktorem souvisejícím se sexuální kompeticí a úmrtností u mužů je ekonomická nerovnost. Čím více musejí muži soutěžit o potravu, peníze či jiné zdroje, aby zajistili své potomky, tím větší bývá rozdíl v jejich průměrném věku a průměrném věku žen. Naopak ve společnostech, kde je vysoká ekonomická rovnost, se průměrný věk mužů blíží průměrnému věku žen. Příkladem takové země je třeba Norsko.
„Rozdíl v průměrném věku mezi pohlavím zmenšují monogamie a ekonomická rovnost,“ tvrdí Kruger. „Nicméně žádná lidská kultura není soutěže o sex zcela zbavená,“ dodává.