Článek
Podle vědců pravidelný sex tělu dává signál, že stále existuje možnost otěhotnět, a z biologického hlediska má tak stále smysl, aby docházelo k ovulaci.
„Jakmile tedy u žen dlouhodobě k sexu nedochází, tělo začne vkládat energii do jiných věcí než ovulace, menopauza tak nastoupí dříve,” vysvětluje pro CNN Megan Arnotová, vedoucí vědkyně a evoluční antropoložka z University College London.
Je to dáno i tím, že během ovulace je žena náchylnější k onemocnění, jelikož je v ten čas oslaben imunitní systém. Tělo tak chrání svým rozhodnutím ženu i před tím.
Jak poznáte, že se blíží menopauza
Arnotová také říká, že jejich vědecké zjištění podporuje tzv. teorii babičky, podle které u žen dochází k menopauze, aby se předešlo reprodukčnímu konfliktu mezi generacemi žen v rodině. Aby všechna vnoučata přežila a prosperovala.
Pokud by ženy měly ve vysokém věku děti, těžko by mohly být aktivní i v péči o svá vnoučata.
Sexuoložka Laura Janáčková: Papírová vagina ještě neznamená konec
Vědci se také snažili zjistit, jestli nástup menopauzy nějak ovlivňuje společný život s mužem. Z jejich zjištění ale vyplynulo, že v tomto směru neexistuje žádná souvislost.
Mezi ženou a mužem musí docházet k sexuální aktivitě, a to ideálně alespoň jednou týdně, bydlet spolu vůbec nemusí. Za sex přitom není považována jen soulož, ale také orální sex, masturbace a mazlení se s mužem.