Hlavní obsah

Lidé s transplantovanými srdci mají sraz v IKEM

Novinky, Václav Pergl
PRAHA

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny se 18. září sejdou pacienti, kterým tam transplantovali srdce. "Je to druhé setkání, tentokráte u příležitosti pětisté transplantace srdce v našem zařízení. To první, bylo, když jsme jich měli 300," řekl Právu profesor Jan Pirk, který většinu těchto transplantací provedl.

Foto: ZOO Bojnice

Pralesnika zlatá je jednou z barevných variant pralesničky strašlivé

Článek

"Máme pro ně připraveno i speciální překvapení a oni na oplátku by měli i zahrát. Transplantovaní srdíčkáři mají totiž svoji vlastní kapelu," řekl profesor Pirk.

V ČR, kvůli nedostatku orgánů na transplantaci srdce nyní čeká asi 35 pacientů a další stovky na transplantaci ledvin. Někteří se dokonce orgánu nedočkají a zemřou. Nadějí jsou kmenové buňky. Jsou to ještě nezralé a nediferencované buňky kostní dřeně, které, přenesené v tomto stadiu svého vývoje do jiné tkáně, mohou vytvářet buňky naprosto shodné s tkání, do níž jsou zavedeny. Tak by šlo nahradit mozek, játra, srdce a další orgány.

Převrat v medicíně by mohly znamenat kmenové buňky

Lékaři se domnívají, že právě kmenové buňky by v budoucnu mohly znamenat velký převrat v medicíně. Tím by ti, kteří dnes čekají na transplantaci srdce, jater, ledvin, mozku, plic, měli velkou naději, že čekání odpadne a místo transplantace dostanou kmenové buňky, které jejich nemocný orgán vyléčí nebo nahradí.

Zároveň však odborníci varují před velkým optimismem. Výzkum je teprve na začátku. Současně se v ČR také buduje národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem orgánů a tkání. Přijde státní kasu přibližně na 30 miliónů korun a roční provoz na 20 miliónů korun. Lékaři při každém odběru orgánů budou mít povinnost do registru nahlédnout a plně respektovat rozhodnutí zemřelého.

Související články

Česko bude mít buněční banku

Česká republika by v nejbližších letech měla vybudovat buněční banku. V ní by byly uloženy kmenové buňky, které by se v případě potřeby mohly pacientům dávat...

Výběr článků

Načítám