Článek
Australští experti svůj postup zkoušeli jeden rok na relativně malém vzorku pacientů - čítal 55 mužů. Žádná z jejich partnerek přitom neotěhotněla. Potrvá nicméně ještě určitou dobu, než tento druh antikoncepce bude dostupný k širokému použití.
Zmíněný implantát, který lékaři při testování vyměňovali jednou za čtyři měsíce, obsahuje mužský pohlavní hormon testosteron. Injekce naproti tomu obsahovala progestin - hormon používaný v ženských antikoncepčních pilulkách - a aplikovala se v intervalech o měsíc kratších. Poté, co bylo podávání přípravků zastaveno, se testovaným mužům během několika měsíců opět vrátila plodnost na původní úroveň.
Apetit zachován
Zkoumaná antikoncepce využívá přirozených schopností mužského organismu, jež se utvářejí v období dospívání. Podávané látky dočasně pozastaví vysílání signálů z mozku, které stimulují produkci spermatu.
Současně ale utlumí produkci vlastního testosteronu, takže vzniká nutnost dodávat jej do těla zvenčí, aby si muž udržel svůj sexuální apetit. "Ukazuje to cestu ke konečnému produktu, který budou moci snadno aplikovat praktičtí lékaři a který nepoškodí pacientovo sexuální zdraví," prohlásil profesor David Handelsman, šéf vědeckého týmu, který antikoncepci testoval.