Článek
Zprvu je pro oba takový vztah velmi přínosný, jejich společné prožitky v podstatě fungují jako určitý terapeutický vztah.
„Vzájemně si uspokojují dlouhodobě nenaplněné potřeby. Každý z nich cítí, že našel někoho, kdo ho konečně vyslechne. Objevil člověka, kterého zajímá a věnuje mu svůj čas. Navíc ho dokáže pochopit, politovat a vcítit se do jeho pocitů. Když je to potřeba, tak ho i hladí, hýčká a dává mu tolik potřebnou oporu v těžké životní situaci,” vysvětluje pro Právo psycholožka Alice Vondrová.
Zpočátku mají také mnoho témat k povídání a řadu zamlčovaných nebo potlačovaných traumat, která potřebují někomu sdělit. Po určité době však zákonitě dojde ke střetu vzájemných nerealistických očekávání.
Nereálná vztahová očekávání, která ničí mnohá manželství
Oba partneři chtějí od druhého především oporu, pomoc a pochopení. Tedy to, že druhý bude silnějším jedincem, který dokáže vždy a za všech okolností dávat.
Tato očekávání jsou však zákonitě nerealistická, a to z obou stran. „Nesešli se přece dva giganti, kteří dokážou nést na svých bedrech starosti celého světa. Sešli se dva oslabení a potřební jedinci,” dodává Vondrová.
Fáze rozchodu, kterými člověk prochází a musí se s nimi vypořádat
Vztah tak obvykle začne váznout a to zvlášť pokud bude jeden z nich ve složitější životní situaci než ten první, který sám ale bude vyžadovat od druhého jeho sílu a podporu.