Článek
Efekt iluzorní pravdy nám ukazuje, jak moc je zranitelný náš kognitivní systém. Lze s ním totiž velmi snadno manipulovat, a to velmi jednoduchým způsobem - opakováním. Pokud něco slyšíme vícekrát, zní nám to posléze povědomě, mozek tomu následně dává mnohem větší váhu než pravdě. Je to pro něj hospodárnější.
Z evolučního hlediska je totiž mozek primárně nastavený tak, aby vnímal informace jako pravdivé. Teprve později analyzuje a ověřuje jejich správnost. Ověřování informací je pro mozek přitom velmi zatěžující, proto je pro něj mnohem snazší vzít za fakt povědomé informace.
I díky tomuto můžeme přijmout jako pravdivé tvrzení i to, co se nám zpočátku jevilo jako naprosto nesmyslné. Mozek je totiž poněkud líný a snaží se šetřit energii, kdykoli to jde.
Nejčastější důvody, proč lidé druhým lžou
Opakování znamená větší plynulost, což usnadňuje zpracování informací. Opakováním se nám lži dostávají do povědomí a mozek vůči nim začne být méně kritický. Přestane být ostražitý a začne přijímat informace, aniž by je důkladně prozkoumal, protože šetří práci.
Velice rádi tuto slabost našeho mozku využívají dezinformátoři a politici, kteří ji dokážou zneužívat při svých manipulacích. Navíc lži přijímáme snáz za pravdu v časové tísni. Čím rychleji mozek hledá řešení, tím snáze využije neúplné informace. Podlehnout dezinformacím v dnešní době tak není vůbec složité a stát se to může i vzdělaným lidem.
Podobně fungují i reklamy. Tím, že je v televizi slyšíte několikrát dokola, mozek jejich sdělení začíná přijímat jako fakt, a to bez ohledu, jaká je skutečná realita.