Článek
Podle amerického psychologa Roberta Sternberga je láska jako trojúhelník se třemi vrcholy. V každém z nich je přitom základní prvek, který utváří lásku. Jedná se o vášeň, intimitu a závazek.
Vášeň - se týká fyzické přitažlivosti, vzrušení a nutkání nebo potřeby být blízko svého partnera. Zahrnuje celý rozsah sexuality, ale neomezuje se jen na ni. Ve skutečnosti v sobě zahrnuje i intenzivní romantickou touhu po fyzickém a emocionálním spojení s protějškem. Vášeň bývá nejvíce přítomna na začátku vztahu, časem má ale tendenci se snižovat.
Intimita - je o spojení, spoluúčasti a důvěře. Zároveň v sobě zahrnuje pocity přátelství, náklonnosti a vzájemné blízkosti. Partnerům pomáhá s poznáním druhého a s podporou vzájemné důvěry. Tento prvek se obvykle objevuje až v pokročilejší fázi vztahu, kdy se vášeň ustálí a jedinec opět objeví sám sebe.
Závazek - K němu dochází v okamžiku, kdy vášeň ve vztahu vyhasíná a postupně dochází i k poklesu intimity. Pokud se v tento okamžik jedinec rozhodne, že v dlouhodobém vztahu bude pokračovat, navzdory všem potížím, odborníci hovoří o závazku.
Vyhořelý vztah aneb Když žijete v něčem, co už dávno skončilo
Když partneři o vztah nepečují
Podle Sternberga mohou nastat různé kombinace těchto tří prvků a v jejich důsledku vzniká sedm různých druhů lásky. Například zamilovanost vzniká pouze z vášně, partnerská láska zase z propojení intimity a závazku. V případě prázdné lásky je však přítomna pouze vůle pokračovat, a to přestože vztah již postrádá spoluúčast a sexuální nebo romantickou touhu.
Tento typ lásky je typický pro vztahy z rozumu, ale také pro zanedbané dlouhodobé vztahy, kdy spolu dva lidé zůstávají např. jen kvůli dětem či společným přátelům či domu. Jinak jsou si v podstatě cizí.
Čas v obecné rovině může za proměnu vztahů. Látky jako je dopamin, serotonin, oxytocin nebo endorfiny, které jsou přítomné na začátku vztahu, časem ubývají, tudíž i všechny ty pocity, za které mohou, jsou méně a méně intenzivní. Nicméně láska není jen o biologických procesech v těle, velmi závisí na tom, jak moc o ni pečujeme.
Podle výzkumu existují páry, které po dvaceti letech vztahu, když vidí své partnery, mají stejnou aktivaci mozku jako lidé, kteří se teprve seznámili. Cítí tedy stejnou vášeň, intimitu i touhu po jejich blízkosti, stejně jako na počátku vztahu. Je to přitom dáno především tím, že o svůj vztah skutečně pečovali.
Jak bojovat s prázdnou láskou?
Aby vztah přežil změny, které život přináší, je důležité zejména zapracovat na obnovení vášně a intimity. K tomu je zapotřebí řešit vše, co vede k prázdné lásce, jde např.
- o zanedbávání fyzického vzhledu - což snižuje pocit vzájemné přitažlivosti
- o nadměrné povinnosti a závazky, které partnerům brání spolu trávit kvalitně čas
- o malé sebeodhalení, kdy partneři spolu nesdílejí své sny, touhy, ale ani starosti či nejrůznější problémy
- o monotónní a opakující se rutinu, která vede u obou ke ztrátě motivace
- o nezvládnutý stres, což vede ke vznětlivosti a negativní dynamice interakce mezi partnery
- o braní vztahu jako samozřejmosti a jeho zanedbávání
Partneři by se tak měli pokusit vyřešit všechny nefunkční aspekty vztahu. K tomu ale může dojít jen v okamžiku, kdy oba z partnerů pochopí příčinu problému a budou chtít pracovat jako tým na oživení vztahu.
Pomoci v tomto směru může párová terapie.
Emoční nákaza aneb Jak partnerova nespokojenost ovlivní váš život
Řekněte si ve vztahu o více pozornosti
Může se vám hodit na Firmy.cz: Manželské poradny