Článek
Co ve vás vyvolává slovo kompromis? Jde podle vás o pozitivní, nebo naopak negativní slovo? Odpověď je jednoduchá – záleží na situaci a důvodu, proč ho děláte. Z toho pak bude jasné, zda je dobrý, nebo špatný, popisuje terapeutka Margaret Paulová.
Dobrý kompromis – milující
Pokud je záměrem kompromisu blaho vaše i partnerovo, pak jde ve vztahu o kompromis dobrý. Jde o to najít řešení, které bude vyhovovat oběma. Máte snahu otevřít se jeden druhému a udělat pro sebe navzájem jen to dobré.
„Ve výsledku, pokud je záměrem kompromisu učit a poučit se ze vzájemného řešení, ani jeden nemusí mít pocit, že výsledek je nějakým kompromisem,“ popisuje Paulová.
Proč vztahový kompromis ve stylu půl na půl málokdy funguje
Špatný kompromis – sebepoškozující
O špatný kompromis půjde pokaždé, když ho budete dělat i přesto, že se vám to bude zdát špatné nebo porušíte vlastní pravidla či zásady.
Stejně tak ve chvíli, kdy uděláte cokoli, abyste se druhému zalíbili, neodmítal vás nebo nebyl vzteklý. Záměrem takového kompromisu je vždy pocit kontroly.
Náznaky, že vás přítel příliš kontroluje
Jak poznat, kdy děláte kompromisy vhodné a kdy ne?
Jednoduše podle pocitů. Cítíte-li vnitřní klid a souznění, pak bude kompromis dobrý. V opačném případě, při jakýchkoli pochybách, nebo dokonce vzteku, mnoho dobrého nepřinese, i kdyby ho partner či partnerka považovali za sebelepší.
„Pamatujte, vždy můžete udělat určité ústupky či věci pro druhé, aniž byste zradili sami sebe. Pokud ovšem vycházejí z lásky, ne ze strachu,“ dodává na svém blogu Paulová.