Článek
Existuje nepřeberné množství rad a technik, jak se s takovou situací vypořádat. Komplikovanější je to samozřejmě tehdy, pokud s partnerem máte děti nebo sdílíte domácnost.
Několik rad ze serveru Psychology Today by ale mohlo alespoň ulevit každému, kdo si nevěrou prochází.
1.Nesnažte se ignorovat své pocity
Prvním krokem k uzdravení je uznání a přijetí emocionálního zmatku, který prožíváte. Dovolte si cítit celé spektrum emocí, jako je hněv, smutek, zmatek, a dokonce i zrada. Pochopte, že tyto pocity jsou normální reakcí na porušení důvěry. Hledejte podporu u přátel nebo rodinných příslušníků, kteří vám mohou poskytnout bezpečný prostor pro vyjádření emocí bez odsuzování.
Pozor na vlnu veder aneb Jak horko svádí k podvádění
2. Udělejte si čas na sebepéči
Uprostřed emotivního chaosu je nezbytné dát přednost péči o sebe. Zaměřte se na aktivity, které vám přinesou pohodu, jako je cvičení, meditace, koníčky nebo trávení času v přírodě. Vyživujte své tělo zdravým jídlem, udržujte pravidelný spánkový režim a zvažte, zda vyhledat odbornou pomoc prostřednictvím terapie nebo poradenství, abyste pochopili svoje myšlenky a získali profesionální pohled na věc.
3. Dovolte si truchlit
Nevěra je ztráta a je zásadní dovolit si truchlit nad ztrátou důvěry, zničenými sny i nad budoucností, kterou jste si s partnerem představovali. Dejte si svolení truchlit nad vztahem, který jste kdysi měli. Vše dělejte svým vlastním tempem, aniž byste spěchali nebo potlačovali své emoce.
4. Hledejte podporu v komunitě
Sdílejte čas s přáteli či rodinou nebo vyhledejte terapeuta. Každý z jmenovaných vám může poskytnout soucitné ucho i rameno. Sdílení svých pocitů a myšlenek s někým, komu důvěřujete, může pomoci zmírnit zátěž, kterou nesete.
Kromě toho je nesmírně důležitá otevřená a upřímná komunikace s partnerem, pokud se rozhodnete zůstat spolu. Vyjádřete své ublížení, diskutujte o hranicích a sdělte svá očekávání do budoucnosti. Jasná a ohleduplná komunikace může podpořit porozumění a usnadnit celý proces.
5. Určete si hranice
Obnovení důvěry vyžaduje stanovení jasných hranic pro vás a váš vztah. To může zahrnovat stanovení potřebné úrovně transparentnosti nebo diskusi o potřebě párové terapie. Hranice vám mohou pomoci vytvořit pocit bezpečí a jistoty.
Dát, či nedat partnerovi druhou šanci po nevěře
6. Zapracujte na sebereflexi
Udělejte si čas na zamyšlení nad vztahem a faktory, které k nevěře přispěly. I když je důležité neobviňovat se za činy svého partnera, sebereflexe může pomoci identifikovat jakékoli osobní vzorce nebo zranitelnosti, které mohly ve vztahu existovat. Může pomoci i v osobním růstu a přispět ke zdravějším budoucím vztahům.
7. Dejte si čas na obnovu důvěry a odpuštění
Obnovení důvěry je postupný proces, který vyžaduje čas, trpělivost a důslednost. Odpuštění se nestane přes noc a je nezbytné nechat si prostor k uzdravení a obnovení důvěry svým vlastním tempem.
Pozorujte chování svého partnera v průběhu času a hledejte soustavné úsilí, abyste znovu získali důvěru. Budování důvěry vyžaduje, aby se oba partneři zavázali k otevřené komunikaci, transparentnosti a řešení jakýchkoli zásadních problémů, které přispěly k nevěře.