Článek
Vztahová odbornice a psycholožka Alexandra Solomonová během let své praxe zjistila, že nejdůležitějším aspektem zdravého a dlouhodobého vztahu je ochota obou partnerů přistupovat k manželství jako svazku, v němž je potřeba se stále učit něco nového.
„Musíme akceptovat, že změna v partnerství je nevyhnutelná. Nejlepší způsob, jak se k tomu postavit, je se zdravou zvědavostí, místo zatvrzelého odporu,” cituje její názor server Health.
„Je také potřeba nebát se zároveň dívat zpět do minulosti a poučit se z našich i partnerových chyb,” doplnila.
Šest způsobů, jak si udržet zdravý partnerský vztah po narození dítěte
Odbornice rovněž nabídla některé tipy, na co se zaměřit, aby se váš vztah vyvíjel zdravě.
Pečujte o sebe
Být skvělým partnerem znamená v první řadě cítit se sám skvěle. Proto je potřeba dbát na vlastní pohodu - zdravě jíst, cvičit, dobře spát.
„Vím, že jsem lepší manželkou, když se o sebe starám. Když o sebe přestanu pečovat, špatně se vyspím, jsem ve stresu. Čím víc stresu, tím více beru povinnosti kolem rodiny spíš za prokletí než požehnání. Méně stresu naopak znamená více lásky dávat i dostávat,” popisuje odbornice.
„Aby ale bylo z čeho dávat, je potřeba se zaměřit na věci, které nám dělají radost, přinášejí potěchu.”
Pouto vyjádřené doteky
Ani po letech není dobré zapomínat na doteky. Pokud se vzájemně dotýkáte, dáváte jeden druhému najevo, že jste ve stejném týmu, vysvětluje Solomonová.
Dotyk je velmi důležitý, je to forma kontaktu a komunikace
„Dotek pomáhá párům udržovat spojení a tlumí negativa spojená s běžnými každodenními starostmi manželského života. Je třeba, aby páry měly ve vztahu různé druhy doteků, nejen sexuální,” popisuje.
Čas na schůzku
Doktorka Solomonová rovněž vyzdvihla potřebu udělat si ve vztahu pravidelně čas jen pro sebe a partnera, a to obzvlášť v situacích, pokud máte děti nebo máte oba velmi náročné zaměstnání.
„Je velmi důležité pamatovat na to, že jste partneři, milenci, kamarádi - ne jen dva lidé, kteří společně vedou firmu zvanou rodina či domov. Pokud máte večery obsazené, najděte si čas na malou soukromou schůzku klidně během dne,” navrhuje.
Akceptujte rozdílnost partnera
Cítíte se občas podrážděně, zmateně, smutně z toho, co váš partner udělal nebo řekl? Koneckonců podobný stav v manželství zažívá kdekdo a docela opakovaně. Důležité je, jak se s tím poperete.
Kdo se k tomu postaví čelem s ochotou zjistit, proč to či ono druhý vidí či koná jinak, je na lepší cestě vše s klidem vyřešit.
Řeč těla prozradí, zda o vás druhý stojí. Jak na začátku vztahu, tak v jeho průběhu
„Spokojené páry jednoduše akceptují, že každý je jiný a má tak odlišný názor. Pokud pak narazí na různá nedorozumění, nevyčítají, ale snaží se najít kompromis,” uvedla Solomonová.
Ptejte se, nepředpokládejte
Pokud je vám v manželství cokoli nejasné či něco chcete, ptejte se, požádejte o to.
„Lidé neumějí číst myšlenky. Pokud si neřeknete, co chcete, vaše potřeby nebudou naplněny a často se stanou důvodem, proč si začít stěžovat,” uzavřela odbornice.