Článek
Není ironií, že ti, které nejvíc milujeme, bývají právě těmi, kteří nás mnohdy dokážou doslova „vytočit doběla“?
Ať už jde o dlouhodobé partnery, děti, rodiče, nebo přátele, boji a hádkám s nimi se jednoduše nevyhneme. Hněv, který pak mnohdy cítíme, je silná, skutečná a syrová emoce, která nás dokáže zcela ovládnout – i když se mnohdy snažíme dělat, že to tak není.
Každý člověk projevuje emoce jinak – někdo brečí, někdo naopak velmi nahlas křičí, někdo jiný pak zvolí raději „tichý mód“. Ve vyhroceném stavu se pak může dostavit i různá forma násilí. V takové chvíli mohou být naši bližní, kteří nás do daného stavu dostali, na pochybách, zda nám na nich ještě vůbec záleží.
Negativní emoce nemusejí být jen známkou slabosti a špatného charakteru
Lze jim ukázat, že je máme stále rádi? Odpověď odborníků je jednoznačná –ano. Vyžaduje to trochu úsilí, ale kvůli udržení vztahů to stojí určitě za to.
Existuje hned několik způsobů, jak dotyčným sdělit, že je máte rádi, i když to tak v daný okamžik možná moc nevypadá.
Sdělte své pocity
V dané situaci rozhodně není nic špatného na tom, říct, že se zlobíte a proč, a nechat průchod hněvu. Zároveň ale dotyčnému nezapomeňte slovně sdělit, že i tak vám na něm záleží. Toto je obzvlášť důležité, pokud se jedná o dítě.
Vyslechněte protějšek
Uvědomte si, že váš názor není ve vyhrocených chvílích automaticky tím jediným a správným. Pokud nevíte, proč daný konflikt vznikl, dejte dotyčnému prostor vše vysvětlit. Nepřerušujte, jen poslouchejte, i to dává jasný signál o vašem vztahu.
Nevybočujte z běžného chování
Někdy trvá delší dobu, než se vzduch po hádce pročistí a vše se vrátí do běžných kolejí. Během té doby odborníci doporučují neměnit své chování, naopak dělat to, co běžně.
Jak se správně pohádat
„Pokud připravujete pravidelně společný oběd či večeři, udělejte tak i ve chvíli, kdy se na svého partnera či potomka zlobíte. Náhlé odmítnutí udělat něco, co běžně děláváte, jen kvůli naštvání, je nejen projevem nezralosti, zároveň to celou situaci jen zhoršuje,“ vysvětlují odborníci pro Daily Mail.
Dejte průchod emocím – ale ne vůči jinému člověku
Hněv potřebuje čas od času ventilovat, jinak se ho nezbavíme. Není ale dobré ho vypustit ve chvíli, kdy se hádáme s partnerem či dětmi. To může vztah s nimi nenávratně poškodit.
Pokud se potřebujete někomu nutně „svěřit“, pořiďte si deník, do kterého se nemusíte bát vypsat se ze všeho, co vás v dané chvíli nebo třeba i dlouhodobě štve. Možná zjistíte, že ne všechno je chyba druhých.
Uchovejte hádky v soukromí
Ctít určité soukromí se vyplácí a ve chvílích vzteku o to víc. Pokud vás partner naštve, rozhodně se s tím hned nesvěřujte na sociálních sítích. Jednak do toho nikomu nic není, na druhé straně tím ale hlavně partnerovi ukazujete, že si ceníte vzájemného soukromí, ale i důstojnosti, která je pro vztah potřebná.
Nejhorší fráze, které lze vyslovit při hádce s partnerem
Nezapomínejte na objetí
Jde jednoznačně o nejtěžší gesto, které můžete ve vyhrocené situaci udělat. Ale dává jasně najevo, že i tak máte dotyčného stále rádi.
Odborníci na závěr dodávají, že je třeba si uvědomit jednu základní věc – hněv je pouze jakýsi „zakrývací manévr“ dalších problémů (bolest, vina, hanba, strach, zlost atd.). Jakmile se váš hněv zmenší, teprve pod ním uvidíte ty skutečné emoce, na kterých celý vztah stojí.