Hlavní obsah

Humor pomáhá vztahům i duši

Zuzana Musálková, Právo, Zuzana Musálková

Pokud se lidé zamýšlejí nad kvalitami, které by měl mít jejich ideální partner, velmi často na předních místech figuruje smysl pro humor. A ve skupině přátel je oblíbený ten, kdo nezkazí žádnou legraci a umí si ji udělat i sám ze sebe. Humor prostě v životě potřebujeme. Tlumí stres a utužuje vztahy, pomáhá naší psychice, a tím i tělesnému zdraví, snáze s ním můžeme překonat i těžké chvíle...

Foto: Profimedia.cz

Humor může člověku pomoci dostat situaci znovu pod kontrolu, uvědomit si, že život jde dál. Je to také způsob, jak uvolnit strach, vztek a stres, které mohou být pro tělo časem ničivé.

Článek

Spojitost mezi humorem a duševním zdravím je dobře známá a podložená mnoha studiemi. Každodenní život nám to potvrzuje - třeba když máme radost z toho, že kamarádka po těžkém rozchodu poprvé zavtipkuje.

„To, že se humor vrátí, je jasné znamení, že se osoba uzdravuje,“ říká doktor Steven Gimbel, filozof a expert na humor. „Schopnost najít na situaci něco vtipného je známkou toho, že už si od ní umíme držet odstup a dívat se na ni různými způsoby, což je stěžejní pro prožití spokojeného a dobře žitého života.“

Humor může člověku pomoci dostat situaci znovu pod kontrolu, uvědomit si, že život jde dál. Je to také způsob, jak uvolnit strach, vztek a stres, které mohou být pro tělo časem ničivé.

Jako prostředek ke zlepšení duševního stavu ho používají i psychologové. Musí ale vědět jaký.

„Jako systemická terapeutka ráda používám příběhy i humor pro ilustraci různých postojů tam, kde je to vhodné,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová v knize (nejen) o humoru, kterou chystá s autorkou Věrou Kudynovou. Tento nástroj je ale třeba používat opatrně.

Co umí laskavý humor?

„Klienta musím už nějakou dobu znát, abych se nikoho nedotkla a nevzal si něco osobně. Vyhýbám se ironii, humor musí být vždy laskavý a podněcovat k pohledu na věc z více úhlů.“

Důležité je také načasování. „S humorem by měl začít klient sám. To funguje nejlépe. Naučí-li se lidé vidět veselou či humornou stránku věci, většinou se jim uleví a své obtíže a léčení pak snášejí s nadhledem,“ vysvětluje lékařka.

A je celkem jedno, jestli se smějeme nějaké situaci nebo sami sobě - ať už v terapii, nebo mimo ni nám humor pomáhá prokousat se vším možným:

  • Uvolňuje mysl i tělo. Se smíchem vylučuje naše tělo endorfiny a snižuje hladinu kortizolu, v důsledku čehož navodí dobrou náladu. Duše i tělo relaxují a nezáleží na tom, jestli se smějeme sami nebo s přáteli.
  • Pomáhá udržet pozitivitu. Zejména ve stresových a napjatých situacích humor vše odlehčí a uvolní cestu pro konstruktivní řešení...
  • Zmírňuje dopad kritiky. Neulevilo se vám někdy, když třeba kolegyně zparodovala vašeho nadřízeného, který viděl na vaší práci jen chyby?
  • Udržuje perspektivu. Je nástrojem, díky kterému si můžeme vytvořit jasnější obrázek o tom, co je důležité a co ne. Pokud sáhneme k předchozímu příkladu - při parodování nadřízeného si uvědomíte, že je přece kritický téměř vždy a ke všem...
  • Obohacuje mezilidské vztahy. Boří bariéry mezi lidmi a umožňuje jim zjistit, co mají společného, a budovat porozumění. Společným smíchem si například s kolegy v práci uvědomíte, že jste na jedné lodi.
  • Pomáhá při učení. Studie z roku 2015 tvrdí, že humor přispívá ke zlepšení krátkodobé paměti a schopnosti se učit u starších lidí.
  • Ulehčí v těžké životní situaci. Dle studie z roku 2018 humor pozitivně ovlivňuje i pacienty se smrtelnou nemocí a jejich rodiny. Ale pozor - výzkum také ukázal, že je třeba jistého tréninku, abychom věděli, jak humor pojmout, aby byl přijatelný i za tak vážných okolností.

Partnerské vztahy ožijí

„Mnohé páry uvádějí, že humor má pozitivní vliv na jejich vztah,“ tvrdí lektor psychologie Gil Greengross.

Ve studii se třemi tisíci participanty z pěti zemí světa většina uvedla, že je spokojenější s protějškem, který má smysl pro humor. O něco více tuto schopnost oceňovaly manželky, manželé ji od svých protějšků tolik nevyžadovali. Většina párů se také shodla na tom, že manžel je ten vtipnější.

I praxe lékařky Cajthamlové potvrzuje výsledky výzkumu: „Na mužích je atraktivní inteligence a humor je jejím příznakem. Takoví muži jsou pro ženy velmi zajímaví,“ říká s tím, že humor partnerství posiluje, umožňuje nebrat se tak vážně, odpoutat se od pocitů studu, viny, zášti i hněvu, vidět rozpory „shora“ a smířit se s ostatními i se sebou samým.

„Laskavý humor uvolňuje napětí v běžných i krizových situacích, vytváří pocit sounáležitosti a snižuje stres. Lidé, kteří se spolu smějí, tak mají výhodu, mohou spolu vydržet a přestát téměř všechno,“ shrnuje lékařka.

Pozor na ironii a sarkasmus

Důležité je ale smát se s partnerem, ne se mu vysmívat. Umět dobře rozlišit mezi nevinným vtipem, který uvolní napětí, a útočně namířeným sarkasmem či jedovatou ironií, je nesmírně důležité.

„Je to nevraživost schovaná za humor. Mnozí lidé se takovými komentáři cítí shazováni,“ upozorňuje psycholog Clifford Lazarus s tím, že sarkasmus nepřispěje k uvolnění konfliktu, naopak ho může více vyhrotit.

Asi nejlepší způsob, jak si být jistí, že používáme laskavý humor, je věnovat pozornost vlastním pocitům a záměrům. Stačí si položit otázku: Chceme partnera rozesmát, nebo zranit?

Zasmějme se i sami sobě

Někdy je také dobré udělat si legraci sami ze sebe. Pokud se člověk umí smát sám sobě, má to dobrý vliv na jeho vztahy, životní perspektivu i duševní zdraví.

Samozřejmě ale platí, že bychom k sobě měli být stejně laskaví jako k partnerovi a dalším blízkým lidem, které máme rádi. Shazovat sami sebe je stejně škodlivé jako používat ironii a sarkasmus vůči jiným.

Humor má totiž v sobě vždy alespoň trochu agrese, situaci nebo člověka vždy trochu shodí - a to je nejen klíčem k humornosti daného momentu, ale také tenkou hranicí. Pokud tuto hranici překročíme, ponížíme, znevážíme sami sebe. Jestliže se na ní ale udržíme, poslouží nám vtípek na vlastní konto skvěle - a to k přijetí naší vlastní nedokonalosti, tedy k lepšímu přijetí sebe samých.

Stejně tak je zajímavé zamyslet se nad tím, kdy vlastně vtipkujeme na svůj účet a cítíme se u toho dobře. Obvykle je to ve společnosti těch, kdo k nám mají pozitivní přístup. Prostě je to indikátor toho, že nás daní lidé přijímají takové, jací jsme.

Podle studie z roku 1989 ženy nejčastěji používají tento typ humoru ve společnosti jiných žen. A muži? Možná to uhodnete - také ve společnosti žen.

Foto: Profimedia.cz

Terapie humorem umožňuje uvolnit bolest a stres.

Kdy jsme tedy schopní udělat si legraci sami ze sebe tak, aby to pro nás bylo přínosné? Průkopník výzkumu humoru Paul McGhee nabízí tyto tři podmínky:

  • Umíme se dívat laskavě na své chyby a slabosti.
  • Jsme schopní vidět, jak i trapná situace může být legrační.
  • Můžeme se smát sami sobě, aniž bychom se shazovali.

Tak se tedy aspoň na chvíli každý den smějme, ať už jsme kdekoli, s kýmkoli, nebo třeba sami. A začněme s tím hned teď. Pokud nevíte, jak na to, zkuste si za dlouhých listopadových večerů místo akčního thrilleru pustit opravdu dobrou komedii a sledujte, co to s vámi udělá...

Co říkají nejnovější studie
Malý výzkum z roku 2017 ukázal, že terapie humorem pomohla pacientům zařízení pro dlouhodobou péči snížit deprese a vylepšit spánek. Terapie humorem umožňuje uvolnit bolest a stres a je prospěšná právě i lidem s těžkými onemocněními. Zahrnuje smíchová cvičení, klauny v nemocnicích, ale i filmové komedie nebo knihy a společenské hry.
Podobná studie z roku 2020 prokázala, že starším lidem, kteří žijí v pečovatelských domech, pomáhá humor snížit symptomy deprese. Pokud si mezi sebou senioři pravidelně vyprávěli vtipy a díky hrám mezi sebou v dobrém rozmaru soutěžili, udržovali se v daleko lepší psychické kondici.
Z výsledků výzkumu z roku 2021 vyplynulo, že lidé schopní udržet si smysl pro humor a pozitivní přístup na tom byli během pandemie covidu-19 lépe než ostatní. Dokázali se lépe vyrovnat s tím, co je potkalo, a udržet si pocit dobrého bytí.
Související témata:

Výběr článků

Načítám