Článek
Podle doktorky Jane Cauleyové z University of Pittsburgh mají nejvyšší absolutní hladinu testosteronu muži z Hong Kongu a Japonska. Přesto mají de facto nižší hladinu tohoto hormonu než muži z USA či Švédska. Proč? Protože mají sice o 16 procent více pohlavního hormonu, ale jejich krev také obsahuje mnohem více látek blokujících testosteron. V aktivní formě tohoto hormonu mají tak muži z USA a Evropy více.
Cauleyová ale navíc dokázala, že po přestěhování se hladina testosteronu u mužů mění. Lépe řečeno, Japonci žijící v USA mají hladinu podobnou té rodilým obyvatelům USA, zatímco Američané v Japonsku či Hong Kongu ji mají nižší jako rodilí obyvatelé těchto oblastí světa.
Při stěhování se může u mužů mnohé změnit
„Hladinu testosteronu tak zřejmě ovlivňuje prostředí a strava. Po přestěhování tak muži mohou zaznamenat pokles hladiny hormonu a také libida,“ tvrdí Cauleyová.
Hladina jiného pohlavního hormonu – pro ženy typického estradiolu – je ale závislá na genech, nikoli na prostředí. Muži ho mají v těle také, ale v menším množství než ženy. Muži afrického původu mají tohoto hormonu o 10 až 16 procent více než ostatní rasy bez ohledu na to, kde žijí. Nejméně ho mají naopak Japonci, opět bez ohledu na to, kde žijí.