Hlavní obsah

Hádky o teplotu ničí manželství

NEW YORK

Newyorští psychiatři a psychoterapeutové si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek klientů. O obyvatelích města Velkého jablka je všeobecně známo, že tvoří takříkajíc světovou baštu neurotiků a drží si čelní příčku i v kuriózních důvodech, kvůli nimž dochází k manželským krizím.

Článek

Zdá se, že oblíbená příčina partnerského nesouladu, již představoval dálkový ovladač televizoru, pozvolna upadá do zapomnění. Na plné čáře nad ní totiž vítězí tzv. termo krize, tedy hádky o teplotu, která má být v místnosti, v níž se oba členové společné domácnosti zdržují.

Manžel nesnáší v posteli ponožky

Pro mnohé se stává přímo prubířským kamenem síly a pevnosti vzájemného vztahu. "Je mi pořád zima," říká novinářka Kate Stone-Lombardiová. "Mnohdy si musím, abych se v obýváku zahřála, obléci rukavice." Její partner je však jiného mínění. Neustále otáčí termoregulátor na nižší stupeň a trvá na tom, že pokoj připomíná spíš saunu. Stejně postižená žena si stěžuje, že v ložnici mají přímo arktickou zimu. Manžel přitom nesnáší, když si do postele bere ponožky.

Vzájemné spory, které občas kulminují, jim nehezky zpestřují život už plných čtrnáct let. Ukazuje se, že obě strany neochvějně trvají na svém a odmítají připustit, že by ta druhá mohla mít pravdu. Spíš se kloní k názoru, že oponentovi chybí smysl pro jakoukoli objektivní realitu, teplotu v místnosti nevyjímaje.

Podle Mary Ann Cookové, odbornice na manželské krize a autorky četných populárně zaměřených příruček na jejich řešení, se tzv. válka o termostat stává v současné době nejčastější příčinou partnerských komplikací, jež mohou vést až k rozpadu dosud pevných svazků. Otázka, komu vlastně přísluší jeho kontrola a manipulace s ním, je natolik bizarní, že ani ona sama si na ni netroufá odpovědět a raději ji pomíjí.

Termo krizi podléhají i gayové

Nejde přitom jen o svár mezi příslušníky opačného pohlaví. List New York Time zaznamenal i rozchod homosexuálního páru kvůli tomu, že se jeden muž v ložnici přikrýval dvěma silnými dekami, zatímco druhý spal pouze v trenýrkách. Náklonnost k horku nebo k zimě vysvětlují odborníci třeba tím, že jde o lidi, kteří pocházejí z oblastí s různými klimatickými podmínkami.

Hůře se shodne třeba člověk z Kalifornie, který de facto nikdy nepoznal chlad, s jedincem, jež pochází ze studených států poblíž kanadských hranic. Olej do ohně hádkám prý přilévá i fakt, že v New Yorku došlo ke zvýšení cen elektrické energie a na hlavu zimomřivého muže nebo ženy se snášejí výčitky, že plýtvá penězi.

Neberte si nic osobně

"Důležité je nebrat tyto neshody osobně," tvrdí manželská poradkyně Synthia Pommissová. "Jakmile se dostanou do osobní roviny, může vzniknout u jednoho člena partnerského svazku pocit, že tomu druhému na něm nezáleží ani za mák. Pak už se nejedná o horko či chlad, ale rozepře nabývá v podstatě charakter symbolu hodnotícího vzájemný vztah." Doporučuje proto nejen návštěvu odborníků, ale i podstatně jednodušší řešení. Do ložnice si pořídit dělenou přikrývku, jejíž jednotlivé části se dají samostatně tepelně regulovat.

Související témata:

Výběr článků

Načítám