Článek
Výzkumem vztahů a klíčových prediktorů rozvodu se zabýval docent Keith Sanford z Baylor University v Texasu. Podle něj lze na základě hádky určit kvalitu vztahu. Je důležité, zda dotyční používají spíše pozitivní či negativní komunikaci během argumentace. Další klíčovou roli hrají emoce a typy myšlenek jednotlivců.
Negativní myšlenky mohou být neškodné, ale záleží, jestli patří do skupiny jemných či drsných. Ty drsné jsou naopak podle docenta Sanforda velmi nebezpečné a destabilizují vztah. Sem patří především používání fyzické síly. Naopak jemné emoce jsou spojeny s vyjadřováním vlastní zranitelnosti.
Ne všechny negativní emoce jsou špatné
Drsné negativní emoce vystupňují boj, zatímco jemné emoce jsou pro vztah velmi prospěšné. V hádkách totiž zvyšují motivaci páru, adresně řešit konflikt a většinou vedou k produktivnímu jednání směrem k vyřešení hádky.
"Existuje tady názor, že všechny negativní emoce jsou špatné, ale my jsme prokázali, že to není pravda. Jako lidé jsme velmi citliví, zda určitá osoba chce s námi bojovat nebo spíše spolupracovat. Když říkáte více věcí, které signalizují vaši snahu spolupracovat, jste vnímáni pozitivně," tvrdí docent Sanford.
V hádkách mezi muži a ženami je patrný také rozdíl mezi přístupem a očekáváním. Právě očekávání je u žen důležitější známka komunikace než u mužů. Ženy často chtěly řešit zmíněný problém a své pocity vztahovaly k němu, zatímco očekávání mužů byla založena na globálních pocitech ze vztahu, které s konfliktem příliš nesouvisely.