Článek
Podle nového paragrafu ten, kdo nešikovností, neopatrností, nepozorností či nedbalostí způsobí přerušení těhotenství, riskuje trest ročního vězení a pokutu ve výši 15 tisíc eur (přes 450 tisíc Kč).
Trest může být zdvojnásoben v případě porušení zvláštních bezpečnostních opatření nebo opatrnosti nařízené zákony či předpisy.
Týkalo by se to například řidiče, který způsobí nehodu, při níž žena potratí, ale i někoho, kdo do těhotné nechtěně strčí.
Anketa pod článkem: |
Považujete trestání neúmyslných potratů za správné? |
Ochrana pro ženy
O protlačení podobného ustanovení se Garraud pokoušel už v březnu v zákonu o silniční bezpečnosti. Navrhoval potrestat dvěma lety vězení řidiče, který by neopatrností zavinil přerušení těhotenství. Senát to ale zamítl.
Nyní Garraud tvrdí, že chce chránit těhotné, protože v současné době, když žena potratí, není možné proti nikomu podat trestní oznámení, protože embryo se nepovažuje za lidského tvora.
Hrozí Francii úplný zákaz potratů?
Schválený paragraf ale vyvolal vlnu protestů. Levicová opozice, odbory i mnozí právníci jej označili za útok proti právu na umělé přerušení těhotenství.
"Pokrytecky se do našeho práva protlačuje koncepce dávající plodu statut právnické osoby," varovala obhájkyně práv žen advokátka Gisele Halimiová. "A to přesto, že Kasační soud v roce 2001 potvrdil, že žena a plod jsou jedno a plod v ženském těle se nedá počítat za samostatnou bytost," připomněla s tím, že "plod nemůže být objektem trestného činu".
"Příště už budou mluvit o zabití a právo na interrupci tím skončí," reagovala také předsedkyně Francouzského hnutí za plánované rodičovství Francoise Laurantová. Pravicoví poslanci ujišťují, že "legalizaci umělého přerušení těhotenství nechtějí nijak zpochybnit", a že polemika tedy nemá smysl. Zákon vstoupí v platnost, pokud jej v polovině ledna schválí Senát.