Článek
Její pracovníci zjistili, že některé státy mají ještě rezervy v boji proti kouření, a proto udělili několik napomenutí.
Hrozí jim žaloba
Rakousko, Itálie a Lucembursko dosud například nedokázaly sladit svou legislativu s nařízením, které směřuje ke snížení počtu kuřáků. Tyto zákony přitom měly být přijaty už v září 2002. Jde třeba o povinnost tisknout varování o škodlivosti kouření přes 30 procent přední a 40 procent zadní strany krabičky, omezit množství přídavných látek nebo zakázat použití slov mild nebo light v názvu cigaret. Pokud napomenuté státy danou legislativu nepřipraví, výkonné orgány Komise je mohou žalovat.
Varováno bylo také Německo, které daní samotný tabák nižší sazbou než cigarety, což výrazně zlevňuje cigarety ručně balené do dutinek. Jestliže v Berlíně neschválí změnu daňové sazby, mohou se také nadít soudního sporu.
Francie podstatně zdražuje
Naproti tomu ve Francii vzali boj proti kouření za svůj. Větší varování na krabičky zde už schválili a nově přistupují i k zákazu prodeje cigaret osobám mladším 16 let. Navíc se nesmí prodávat balení s méně než 20 cigaretami a už podruhé během jediného roku bylo schváleno zvýšení daní u tabákových výrobků.
Zdražení cigaret znamená, že daně dnes činí 62 procent celkové ceny. Ta se přitom u známých značek pohybuje nad 120 Kč za krabičku. Zákonodárce zřejmě potěšil výsledek lednového zdražení, kdy po jedenáctiprocentním nárůstu daně klesla spotřeba cigaret za půl roku o 7,7 procenta. Pokud jde o prodej cigaret osobám mladším 16 let, prodejce usvědčeného z tohoto přestupku čeká pokuta v hodnotě přibližně 5000 korun. A to zákonodárci dost slevili, protože původní návrh počítal s trestem více než 100 000 korun, vězením až na rok a možností odebrání licence.
Cílem kampaně je snížit počet kuřáků především mezi mládeží, protože odborníci uvádějí, že 40 procent dospívajících kouří pravidelně a 10 procent jeví známky závislosti. Francouzská vláda by chtěla do pěti let snížit počet kuřáků mezi mládeží o třetinu a u dospělých o pětinu